Dobre programy do rozliczenia PIT-ów i przekazania 1% podatku na OPP

Dobre programy do rozliczenia PIT‑ów i przekazania 1% podatku na OPP

Dobre programy do rozliczenia PIT-ów i przekazania 1% podatku na OPP
Łukasz Maślanka
20.01.2016 19:28

Mamy dla Was listę usług i programów, dzięki którym bez problemów rozliczycie się z fiskusem oraz załatwicie sprawy podatkowe ze „skarbówką”.

Dla tych, którzy płacą indywidualny podatek dochodowy, zbliża się – jak co roku o tej porze – gorący czas. Wkrótce dostaną roczne deklaracje podatkowe od księgowych, a na ich podstawie trzeba będzie sporządzić PIT-a i złożyć go w urzędzie skarbowym. Czas na to mija z końcem kwietnia. Ale podatki to nie tylko PIT-y, to też mnóstwo spraw bieżących, związanych np. z prowadzeniem firmy lub z regulowaniem opłat np. za kupno samochodu. Jak to wszystko ogarnąć? Można rzecz jasna zlecić ich wykonanie księgowym lub prywatnym firmom. Ale po co wydawać pieniądze, gdy można skorzystać z prostych w obsłudze programów komputerowych, dzięki którym szybko i sprawnie samodzielnie przygotujemy dokumenty?

Portal Podatkowy i e-Deklaracje

Ministerstwo Finansów stworzyło Portal Podatkowy, w którym znajdziemy obszerną bazę dokumentów podatkowych, a także szczegółowe informacje dla płatników. Pomoże on załatwić nie tylko sprawy związane z PIT-em, ale też całe mnóstwo innych kwestii podatkowych.

Z Portalu Podatkowego pobierzemy też aplikację desktopową e-Deklaracje na Windows oraz na MacBooki, która pozwoli wypełnić i przesłać online zeznanie podatkowe, a do jej używania nie potrzeba kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Za pomocą programu przygotowanego przez urzędników można wypełnić następujące formularze: PIT-37, PIT-36 i 36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39, PIT/B, D, 2, 2A, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, ZAP-3, NIP-7, ORD-ZU, PIT-19A, PIT-3, PIT-12, IFT-1 i 1R, IFT-3 i 3R, IFT/A, dokumenty dla firm: PIT-11, PIT-8C, PIT-40 oraz PIT-4R, wreszcie formularze: PIT-y 8AR, PIT-14, PIT-16, 16A i 16Z, PIT-23 i PIT-R.

Za pomocą e-Deklaracji sprawdzimy też bieżący status naszej sprawy podatkowej i wydrukujemy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) przesłanych dokumentów. Zaletą programu jest wolność wyboru Organizacji Pożytku Publicznego, której przekażemy 1 procent podatku. PP. To wszystko sprawia, że program e-Deklaracje jest jak prawdziwy podatkowy kombajn, dzięki któremu łatwo załatwimy wszelkie sprawy z fiskusem.

Program Według Ministerstwa Finansów zadziała na komputerach z Windowsem, Linuxem i na Macbookach. Pełną listę wspieranych wersji systemów operacyjnych znajdziecie tutaj. Do poprawnego działania program e-Deklaracje potrzebuje zainstalowanego środowiska Adobe AIR w wersji 2.0 oraz Adobe Reader 9.0.0. Oba zainstalujemy bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, na której czeka na nas również program e-Deklaracje.

Uwaga: Adobe zaprzestało wspierania platformy AIR na Linuksa. Ostatnia dostępna dla tego systemu wersja 2.6 wystarczy jednak by uruchomić e-Deklaracje Desktop na „pingwinie”. Tutaj przedstawimy, jak przygotować popularne Ubuntu 14.04 LTS do uruchomienia programu.

Jeśli korzystamy z 64-bitowej wersji systemu, należy wpierw zainstalować biblioteki 32-bitowe, wydając polecenia:

sudo apt-get install libgtk2.0-0:i386 libstdc++6:i386 libnss3-1d:i386 lib32nss-mdns libxml2:i386 libxslt1.1:i386 libcanberra-gtk-module:i386 gtk2-engines-murrine:i386 libqt4-qt3support:i386 libgnome-keyring0:i386 Następnie należy przygotować właściwe linki do pęku kluczy środowiska GNOME:

locate libgnome-keyring.so /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0 sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0 Teraz należy zainstalować kompatybilną wersję Adobe Readera:

wget http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/9.x/9.5.5/enu/AdbeRdr9.5.5-1_i486linux_enu.bin chmod +x ./AdbeRdr9.5.5-1_i486linux_enu.bin sudo ./AdbeRdr9.5.5-1_i486linux_enu.bin oraz środowisko AIR:

wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/AdobeAIRInstaller.bin chmod +x ./AdobeAIRInstaller.bin sudo ./AdobeAIRInstaller.bin Pobranie i instalacja aplikacji e-Deklaracje Desktop odbywa się poleceniem:

wget http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/dopobrania/e-dek/app/e-DeklaracjeDesktop.air sudo /opt/Adobe/AIR/Versions/1.0/Resources/airappinstaller/[pełna ścieżka do pobranego pliku .air]/e-DeklaracjeDesktop.air [img=edeklaracje1][join][img=edeklaracje2][img=edeklaracje3]Mamy też dla Was dwa kolejne warte uwagi programy do wypełniania PIT-ów. Oba są proste i wygodne w obsłudze, bardzo dbają o poprawność wprowadzanych danych. To kreatory PIT-a, które bazują na formularzu podatkowym, a rola użytkownika ogranicza się do wpisywania kolejnych danych w odpowiednie rubryki. Dzięki temu, oba programy bardzo upraszczają proces przygotowywania zeznania podatkowego.

e-pity 2015

Pierwszy z nich to e-pity 2015, przeznaczony na urządzenia z Windowsem, Linuksem oraz na Macbooki. Ma też wersję dla przeglądarek internetowych, dostępną tutaj. Dzięki niej PIT-a sporządzimy bez instalowania jakichkolwiek programów na naszym komputerze.

Obraz

Program jest prosty w obsłudze i prowadzi użytkownika za rękę, krok po kroku przez proces wypełniania zeznania podatkowego. Można stworzyć dowolną liczbę PIT-ów i wysłać je do „skarbówki” – zarówno te wymagające potwierdzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jak również te, w których wystarczy użyć danych weryfikujących tożsamość podatnika. Za pomocą programu wygenerujemy do druku także Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wysłanego PIT-a, a także wskażemy dowolną OPP, do której trafi nasz 1 procent podatku.

Z e-pitów 2015 skorzystamy również na iPadach oraz na urządzeniach z Androidem, w tym miejscu rzecz jasna polecamy tablety spod znaku zielonego robota, bo obliczanie PIT-a na smartfonie będzie niewygodne. Zainstalować go można na każdym tablecie od Apple z systemem iOS 8.0 lub nowszym. Ta wersja programu posiada te same opcje, co wydanie na systemy desktopowe. PIT-a za 2015 rok można więc rozliczyć z tabletem w dłoni, odpoczywając na kanapie.

Program e-pity 2017 - teraz również na tabletach!

Elfin Jupiter Standard 2015

Drugi program, który pomoże przygotować tegoroczny PIT, to Elfin Jupiter Standard 2015, który jest bezpłatny i przeznaczony na komputery z Windowsem.

Obraz

W darmowej wersji przygotujemy cztery PIT-y indywidualne lub osiem rozliczeń wspólnych. Wygenerujemy w nim następujące formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O, PIT/B, PIT/M, PIT/D, PIT-2K, PIT/ZG oraz ORD-ZU. Przygotowane dokumenty możemy albo wysłać drogą elektroniczną od razu do właściwego urzędu skarbowego, albo przygotować wersję roboczą, którą zapiszemy na dysku i wrócimy do niej później. Program oferuje też kalkulator, który pozwala obliczyć, czy bardziej korzystne będzie rozliczenie indywidualne lub wspólne rozliczenie podatku z mężem lub żoną.

Elfin Jupiter Standard 2015 zostawia użytkownikowi dowolność w wyborze OPP, ale jest tu mały haczyk. Aby przekazać 1% podatku wybranej organizacji, trzeba najpierw usunąć dane tej domyślnie wpisanej w ustawieniach programu, a później ręcznie (a więc nazwę i numer KRS) wpisać informacje o fundacji lub stowarzyszeniu, któremu chcemy przekazać pieniądze.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe w Internecie

Tym, którzy chcą sobie ułatwić wypełnianie PIT-a, polecamy przygotowaną przez resort finansów usługę PRF (Pre-filled Tax Return), czyli wstępnie wypełnione zeznanie skarbowe. Dostęp do usługi oraz szczegółowe informacje o niej znajdziemy na tej stronie internetowej, a gotowy dokument przejrzymy po wcześniejszym założeniu konta w systemie. Informacje o danych potrzebnych do zarejestrowania się znajdziecie zaś tutaj. Wstępną wersję zeznania podatkowego przygotują urzędnicy skarbowi, a gotowy formularz będzie można przesłać przez Internet lub wydrukować i wysłać pocztą. Oczywiście PIT-37 możemy przygotować w inny sposób, np. za pomocą wybranego wcześniej programu. Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej zachęca jednak, by korzystać z wstępnie wypełnionego zeznania skarbowego i podkreśla, że to rozwiązanie szybkie i wygodne. Warto też sprawdzić, czy dane we wstępnie wypełnionym zeznaniu skarbowym są poprawne. Autorowi tekstu w 2015 r. fiskus wyliczył niedopłatę podatku, co zapisał w usłudze PRF, choć w rzeczywistości przysługiwała mu dopłata, którą ostatecznie otrzymał. Dlatego warto uważnie wszystko przeliczyć i dopiero później wysyłać dalej w świat.

Obraz

Warto pomagać

W Polsce można wesprzeć Organizacje Pożytku Publicznego (OPP), przekazując 1 procent z podatku PIT na wybraną fundacje lub stowarzyszenie. Zanim zdecydujemy się na taki gest, warto zajrzeć na rządowe strony internetowe z aktualnym wykazem organizacji ze statusem OPP. Dzięki temu możemy zapoznać się z celem ich działalności. Drugą ważną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście OPP, są darmowe i reklamowane programy do wypełniania PIT-ów. Wiele z nich ma zapisane na stałe dane konkretnej organizacji, których nie można zmienić. W ten sposób tracimy możliwość wyboru, a chwila nieuwagi może sprawić, że przekażemy 1 procent podatku na OPP, której cele są nam obce.

Korzystając z okazji, zachęcamy Was, abyście w swoich PIT-ach przeznaczyli część podatku na użytkownika naszego portalu o nicku FadeMind. Kryje się za nim Tomek, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. To dzielny chłopak, walczący o odzyskanie pełnej sprawności. Ta walka jest jednak kosztowna, a na dodatek Tomek raz do roku musi wziąć udział w specjalnym wyjeździe rehabilitacyjnym. Przekazując Tomkowi 1 procent podatku, bardzo mu pomożecie. Wszelkie niezbędne dane znajdziecie tutaj.

Spośród mnóstwa organizacji ze statusem OPP mamy dla Was kilka propozycji. To instytucje, o których mało mówi się w mediach i nie są szeroko reklamowane, ale wykonują bardzo pożyteczną pracę. I warto wesprzeć je finansowo.

Stowarzyszenie 16wersów

To organizacja, która zajmuje się promowaniem kultury niezależnej, z akcentem na muzykę oraz sztuki wizualne. Stowarzyszenie chce kształcić artystów, którzy tworzyć będą nowoczesną muzykę miejską. Numer KRS stowarzyszenia 16wersów to 0000283426, a więcej informacji o nim znajdziecie tutaj.

Fundacja FabLab z Łodzi

Zajmuje się ona wspieraniem innowacyjności. Pod egidą FabLab inżynierowie, studenci i pasjonaci techniki tworzą prototypy, rozwijają projekty technologiczne, uczą się też pracy projektowej. Jej nr KRS to 0000320882, a szczegółowe informacje o jej działalności są dostępne na tej stronie internetowej.

Fundacja FabLab Łódź - Kampania 1% podatku.

Stowarzyszenie Wikimedia

Ostatnią z polecanych przez nas do wsparcia za pomocą 1 procenta podatku organizacją jest Stowarzyszenie Wikimedia. Zajmuje się ono szeroko rozumianym społeczeństwem opartym na wiedzy. Wspiera projekty mające na celu upowszechnianie wiedzy, propaguje wolne licencje, dba też o rozwój Fundacji Wikimedia, która zapewnia dostęp do Wikipedii.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska należy do Koalicji na Rzecz Otwartych Standardów i Koalicji Otwartej Edukacji. Jej numer KRS to 0000244732, zajrzyjcie też na stronę internetową.

Sprawy podatkowe wielu osobom wydają się być skomplikowane. Diabeł wcale jednak nie musi być tak straszny, jak go malują. Z programami, które Wam polecamy, sporządzenie i wysłanie PIT-a powinno pójść jak po maśle. Mamy też nadzieję, że polecane przez nas organizacje pożytku publicznego przypadną Wam do gustu i zdecydujecie się wesprzeć je odliczeniem od podatku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)