Domyślnie HTML5: w Google Chrome wtyczka Flash będzie wyłączona

Domyślnie HTML5: w Google Chrome wtyczka Flash będzie wyłączona

14.05.2016 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaglądaliście może do majowych biuletynów bezpieczeństwaAdobe? Tym razem załatano (sic!) 25 luk we Flash Playerze, z którychwiększość pozwalała na zdalne uruchomienie kodu, a jeden był jużwykorzystywany na dużą skalę przez złośliwe reklamy. W kwietniubyło nie lepiej. W marcu? Tak, zgadliście. Kod Flash Playera musibyć dziurawy jak ser szwajcarski, nic dziwnego, że Adobe nigdy nieodważyło się go upublicznić. Czas powiedzieć „dość”. W tymroku wtyczkę Flasha na dobre pożegnamy. Zrobi to Google, to samoGoogle, które sztucznie przedłużyło jej życie, wbudowując FlashPlayera do przeglądarki Chrome.

Na liście dyskusyjnej deweloperów google'owej przeglądarki(chromium-dev) opublikowano plan implementacji projektu HTML5 byDefault, tj. HTML5 jako domyślnego odtwarzania tzw. bogatychmediów (rich media). Google Chrome będzie zgłaszało stronom, żewbudowana wtyczka Flash jest nieobecna, chyba że użytkownik samwskaże, że z danej domeny treści flashowe powinny być odtwarzane.Ma to sprawić, że uruchomione zostaną odtwarzacze napisane wHTML5, zwykle dziś już ładujące się szybciej i zużywającemniej energii.

Obraz

Jeśli alternatywy nie będzie, przeglądarka zapyta użytkownikao zgodę na uruchomienie Flash Playera. Zapomnijcie jednak oautomatycznie odpalających się flashowych reklamach czy filmikach.Aby złagodzić tę zmianę, przez rok będzie utrzymywana białalista domen, dla których uruchamianie Flash Playera będzie wciążautomatyczne. Utworzono ją na na podstawie rankingunajpopularniejszych domen używających Flasha, na czele z YouTube,Facebookiem, Yahoo, Twitchem oraz kilkoma rosyjskimi domenami. Listama być aktualizowana na bieżąco – raczej jednak nie ma cospodziewać się, że Google umieści na niej popularne polskieportale, znane z agresywnej reklamy displayowej wykorzystującejanimacje Flash.

Obraz

W Chrome pojawić się też mają reguły polityk, które pozwoląadministratorom na kontrolowanie tego mechanizmu, włącznie z jegowyłączeniem – w wielu firmach przecież korzysta się z własnych,zbudowanych we Flashu narzędzi przeglądarkowych. Dla końcowegoużytkownika oznacza to jednak definitywny koniec wtyczki, którądziś utożsamia się przede wszystkim z przekazem reklamowym, aznacznie już mniej z filmami czy internetowymi gierkami.Najpopularniejsza przeglądarka na rynku z domyślnie wyłączonymFlash Playerem – to zmusi domy mediowe i agencje reklamowe domyślenia.

Wprowadzenie HTML5 as default przypaść ma na ostatni kwartałtego roku. Eksperci od Flasha już powinni uczyć się JavaScriptu iHTML5, jeśli jeszcze się za to nie wzięli.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)