Dostałeś takiego e-maila? Bank ostrzega, że możesz stracić pieniądze

Dostałeś takiego e‑maila? Bank ostrzega, że możesz stracić pieniądze

Dostałeś takiego e-maila? Bank ostrzega, że możesz stracić pieniądze
Konrad Siwik
22.10.2021 18:44

PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed przestępcami, którzy podszywając się pod instytucję, rozsyłają wiadomości e-mail z załącznikiem. W rzeczywistości jest to szkodliwe oprogramowanie, a jego otwarcie może spowodować utratę pieniędzy i kontrolę nad kontem.

Na przełomie ostatnich miesięcy PKO BP ostrzegało przed popularnymi oszustwami "na pracownika banku". Bank podkreślał, że należy mieć czujność zarówno w przypadku połączeń przychodzących od nieznanych osób, jak i wiadomości SMS. To jednak niejedyny sposób, w jaki przestępcy podszywają się pod instytucję finansową.

Niedawno informowaliśmy o fałszywych witrynach sfabrykowanych tak, aby przypominały oficjalną stronę banku. Jeszcze inną opcją wykorzystywane przez oszustów jest komunikacji z klientami poprzez komunikatory internetowe.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż istnieją również skrzynki e-mail, które z biegiem czasu zaczęły służyć do przesyłania oficjalnej korespondencji, a nie prywatnych rozmów. W ten sposób komunikują się za nami m.in. banki. Cyberprzestępcy mają tego świadomość i wykorzystują to do wyłudzenia naszych danych, o czym ostrzega PKO BP.

Przestępcy podszywają się pod PKO Bank Polski i rozsyłają e-maile o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". E-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki "Polisy SME" i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik "Potwierdzenie.rar". Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – napisano w komunikacie na oficjalnej stronie banku.

PKO Bank Polski opublikował również przykład fałszywego e-maila:

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)