Druk 3D na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Koniec ze złośliwymi żartami kolegów

Strona głównaDruk 3D na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Koniec ze złośliwymi żartami kolegów
20.12.2018 07:00
Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
bDYoaDIS

Niepełnosprawność ruchowa to poważny problem w życiu codziennym każdego człowieka, ale w przypadku dzieci – wręcz dramatyczny. O ile środowisko dorosłych przeważnie rozumie otaczający ich świat, o tyle dzieci często traktują niepełnosprawnych kolegów jak odrzutków. I piszę to z pełnym przekonaniem, jako absolwent liceum prowadzącego klasy terapeutyczne. Na szczęście postęp w dziedzinie inżynierii bionicznej pędzi na złamanie karku, a dzięki pomysłom jak ten przedstawiony teraz przez Limbitless Solutions, niepełnosprawne dzieci mają szanse na łatwiejsze życie.

bDYoaDIl

Limbitless Solutions to charytatywna „firma”, która opracowuje m.in. protezy kończyn. Organizacja nawiązała właśnie współpracę z 343 Industries, właścicielami praw do marki Halo, a także Riot Games, czyli twórcami League of Legends. W efekcie stworzono serię zaawansowanych ramion protetycznych, wyposażonych w sensory do pomiaru aktywności mięśni, które umożliwiają użytkownikowi wykonywanie naturalnych ruchów. Co jednak najistotniejsze, patrząc z perspektywy dzieci, ramiona są wiernymi kopiami ramion należących do, odpowiednio: Master Chiefa, a więc głównego bohatera gier z serii Halo, oraz postaci czempionów z popularnego LoL-a.

Zaryzykuję stwierdzenie, że zważywszy na ogromną popularność obydwu tych franczyz w Stanach Zjednoczonych, złośliwi rówieśnicy nie tyle przestaną się śmiać z „jednorękiego”, co zaczną mu oryginalnej protezy zazdrościć. Zwłaszcza, że wersję inspirowaną Halo użytkownik może dodatkowo spersonalizować, na przykład decydując się na stylistykę używaną w trybie online.

  • Slider item
  • Slider item

Co więcej, jak możemy dowiedzieć się z witryny Limbitless Solutions, obudowy protez powstają w technice druku trójwymiarowego. Stąd firma dysponuje odpowiednią technologią, aby relatywnie niewielkim nakładem dodatkowej pracy wykonać dowolnie wyglądające ramię. Wystarczy, że uzyska zgodę na wykorzystanie własności intelektualnej i stworzy odpowiedni projekt, a z tym nie powinno być większych problemów. Już w przeszłości dostarczała protezy a'la Iron Man.

bDYoaDIn

Popkultura rozwiązaniem problemów społecznych dzieci z niepełnosprawnością ruchową? Kibicuję z obiema rękami w górze. Szkoda tylko, że dekady upłyną, zanim podobne pomysły na tak szeroką skalę zobaczymy w polskich realiach. No, ale to już temat dla ABC Zdrowie i zespołu Money.pl ;)

bDYoaDJj