Dysk Google offline – jak pracować z plikami bez Internetu?

Dysk Google offline – jak pracować z plikami bez Internetu?

Dysk Google offline – jak pracować z plikami bez Internetu?
02.04.2017 17:54

Pakiet biurowy Google'a ma wiele zalet – jest dostępny za darmo, nie wymaga niczego poza przeglądarką i pozwala zawsze mieć pod ręką dokumenty, arkusze, prezentacje i ilustracje. Trzeba jednak wiedzieć, że można z nim pracować także bez połączenia z Internetem na kilka sposobów.

Desktop

Praca offline jest możliwa z plikami Dokumentów, Arkusza, Rysunków i Prezentacji Google, zapisanymi na Dysku, jeśli używana jest przeglądarka Chrome (i niektóre do niej podobne). Aby pliki były dostępne na komputerze bez połączenia z Internetem, trzeba po zalogowaniu się na swój Dysk przejść do ustawień, czyli na stronę drive.google.com/drive/settings, koniecznie z Google Chrome.

Obraz

W Chromie widoczna będzie opcja „Synchronizuj pliki…”, w innych przeglądarkach niedostępna. Należy ją zaznaczyć, ale do pełnego działania potrzeba jeszcze rozszerzenia do Chrome'a. Pozwalają one uruchomić aplikacje Google'a bez potrzeby łączenia się ze stroną. Po instalacji rozszerzenia Dokumenty Google offline można uruchomić aplikacje z poziomu ekranu „Aplikacje” (chrome://apps).

Obraz

Po uruchomieniu wybranej aplikacji zobaczymy pliki i możemy każdy z nich otworzyć i edytować, jeśli tylko jest obsługiwany przez aplikacje. O pracy w trybie offline poinformuje znaczek obok nazwy pliku. Wprowadzone zmiany zostaną zsynchronizowane, gdy komputer znów będzie miał dostęp do Internetu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Najprostszą metodą pracy offline z Dyskiem Google i aplikacjami, która zadziała w każdej przeglądarce, jest załadowanie strony z dokumentem i odłączenie się od Internetu. Plik będzie wciąż załadowany tylko do odczytu, ale można w ten sposób na przykład wyświetlić prezentację albo przeszukiwać i sortować dane w arkuszu kalkulacyjnym. Warto wiedzieć, że jest i taka możliwość.

Obraz

Android i iOS

By pracować z plikami z Dysku Google na Androidzie, także trzeba włączyć dostęp offline. Opcja ta jest dostępna dla każdego dokumentu osobno. Po otwarciu pliku można w ustawieniach włączyć opcję „Dostępny offline” i dokument, arkusz albo prezentacja zostaną zapisane na urządzeniu.

Obraz

Dostęp do dokumentów zapisanych offline jest możliwy na kilka sposobów. By przejrzeć wszystkie, można udać się do menu aplikacji Dysk Google i włączyć opcję „Dostęp offline”. Zobaczymy wtedy tylko dokumenty zapisane offline. Warto zaznaczyć, że prawdopodobnie aplikacja ma załadowaną listę wszystkich plików, którą pokaże na starcie. Nie należy się nią sugerować – do większości nie będziemy mieć dostępu offline.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Identyczna opcja znajduje się w każdej z aplikacji z pakietu biurowego Google'a (Dokumenty Google, Arkusze Google i Prezentacje Google), ale działa nieco inaczej. Poza plikami zapisanymi lokalnie na urządzeniu pokaże także te, które już udało się zsynchronizować, gdy urządzenie miało dostęp do Sieci. Zależnie od sytuacji i częstotliwości korzystania z aplikacji Google'a na urządzeniu, nawet bez oznaczania ich jako dostępne offline, i tak znajdą się w pamięci lokalnej.

Obraz

Jednak by mieć gwarancję, że dany plik będzie zawsze dostępny, warto zapisać go na urządzeniu ręcznie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)