Dzwoni tajemniczy numer +39? To może być wangiri

Telefon, rozmowa telefoniczna
Telefon, rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek

30.05.2023 11:57, aktual.: 30.05.2023 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do Polaków w każdej chwili może zadzwonić nieznany numer z Włoch, co można poznać po kierunkowym +39. Połączenie może być próbą oszustwa - najczęstszy rodzaj to "wangiri" lub tzw. "one call".

Od kilku dni zauważamy zwiększone zainteresowanie tematem zagranicznych połączeń z nieznanych numerów, na czele z kierunkowym +39 wskazującym na Włochy. W ubiegłym tygodniu głośno było o przykładowym telefonie z tajemniczego numeru +393511020815, z którego ktoś namiętnie wydzwaniał do losowych osób. We Włoszech numer uznany jest za natarczywy i wykorzystywany przez telemarketerów.

Zagraniczne numery, w tym te z kierunkowym +39, są jednak najczęściej wykorzystywane w atakach typu wangiri. Chodzi o krótkie połączenia telefoniczne, których nie da się odebrać. Dzwoniący "puszcza sygnał" i liczy na odruchowy telefon zwrotny od ofiary. Jeśli połączenie zostanie zrealizowane, dzwoniący naraża się na dodatkowe opłaty, bo numery te są najczęściej zarejestrowane jako płatne.

Warto pamiętać, że podany numer z kierunkowym +39 (Włochy) to tylko przykład. Podobne ataki wangiri realizowane są również z innych zagranicznych numerów. Podobnych telefonów można się podziewać także z numerów z kierunkowymi z:

  • Mołdawii (+373),
  • Afganistanu (+93),
  • Mali (+223),
  • Białorusi (+375),
  • Azerbejdżanu (+994).

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)