ECS Liva Z2L – miniaturowy komputerek ze złączem GPIO dla fanów elektroniki

ECS Liva Z2L – miniaturowy komputerek ze złączem GPIO dla fanów elektroniki

Platforma Arduino to najlepszy przykład użycia GPIO. Źródło: Depositphotos
Platforma Arduino to najlepszy przykład użycia GPIO. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
19.12.2018 18:36, aktualizacja: 19.12.2018 21:14

Firma ECS zapowiedziała miniaturowy komputer Liva Z2L. Na tle wszelkich nettopów czy intelowskich NUC-ów, urządzenie wyróżnia się obecnością wejścia-wyjścia ogólnego przeznaczenia, czyli GPIO. Jest to zatem propozycja dla osób chcących poeksperymentować z elektroniką, podobnie jak na przykład platforma Arduino. Tyle że z mocniejszym procesorem.

ECS Liva Z2L charakteryzuje się wymiarami na poziomie 132 x 118 x 56,4 mm, a dzięki pełnej kompatybilności ze standardem VESA, może zostać zamontowany za monitorem. Z tym że zasilacz wyrzucono na zewnątrz obudowy, ale to standard w przypadku Mini PC.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sercem tej niewielkiej maszyny jest procesor Intel Pentium lub Celeron z niskonapięciowej serii „Gemini Lake”, chłodzony całkowicie pasywnie i wsparty przez 4 GB pamięci operacyjnej LPDDR4. Co istotne, moduły RAM znajdują się w klasycznych slotach SO-DIMM, więc w razie czego można je wymienić. Ponadto komputer ma 64 GB wbudowanej pamięci eMMC na system i dane użytkownika, a do tego jeszcze złącze SATA dla dysku w formacie 2,5-calowym.

Łączność składa się z gigabitowego Ethernetu i Wi-Fi 802.11ac. Zestaw złącz obejmuje natomiast: cztery USB 3.0, w tym jedno typu C, dwa USB 2.0, D-Sub (VGA) oraz HDMI.

Obraz

Niestety ECS nie ujawnił kiedy dokładnie prezentowane urządzenie trafi do sklepu, ani ile będzie kosztować. Nie wiadomo też, jak dokładnie rozwiązano kwestię podłączenia interfejsu GPIO. Chodzi o to, czy złącze jest wyprowadzone bezpośrednio z procesora, czy może obsługiwane przez dodatkowy czip. A to zdecydowanie najistotniejsza kwestia w całej tej układance.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)