Edward Snowden ostrzega ludzkość. "Jeśli osłabisz szyfrowanie, ludzie będą umierać"

Edward Snowden ostrzega ludzkość. "Jeśli osłabisz szyfrowanie, ludzie będą umierać"

Edward Snowden ostrzega ludzkość. "Jeśli osłabisz szyfrowanie, ludzie będą umierać"
Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad Siwik
22.10.2021 16:37

Rządy na całym świecie domagają się wprowadzenia furtek do szyfrowania, które umożliwiłyby dostęp do danych osobowych. Przez to nasza prywatność w Internecie jest coraz bardziej zagrożona. Z drugiej strony pojawia się Snowden, który przyłączył się do kampanii promującej szyfrowanie.

Światowe rządy twierdzą, że szyfrowanie chroni przestępców. Trzeba jednak mieć na uwadze, że chroni również aktywistów, dysydentów, grupy prześladowane i zwykłych obywateli. Edward Snowden jest jednym z najbardziej znanych beneficjentów. Pierwsze wiadomości tego informatora do dziennikarzy były szyfrowane. Zaowocowały one ujawnieniem, że miliony Amerykanów były nielegalnie inwigilowane na masową skalę.

"Jeśli osłabisz szyfrowanie, ludzie będą umierać" – przekazał Snowden w oświadczeniu. "Tylko w tym roku, po upadku rządu w Afganistanie, zobaczyliśmy, jak kluczowe jest szyfrowanie w zapewnieniu bezpieczeństwa zwykłym ludziom".

Snowden przyłączył się do Global Encryption Coalition, aby rozpocząć kampanię na rzecz ochrony szyfrowania – donosi The Next Web. Grupa organizacji społeczeństwa obywatelskiego i firm technologicznych ostrzega, że osłabienie szyfrowania sprawi, że ludzie będą bardziej narażeni na przestępstwa i inwigilację.

"Widziałem na własne oczy, jak rządy mogą nadużywać władzy, którą posiadają, aby uzyskać dostęp do danych osobowych niewinnych ludzi w imię bezpieczeństwa narodowego" – powiedział Snowden, dodając, że "osłabienie szyfrowania byłoby kolosalnym błędem, który mógłby narazić na niebezpieczeństwo tysiące istnień ludzkich".

Szyfrowanie end-to-end utrudniłoby wdrożenie programów szpiegowskich, takich jak te, które ujawnił Snowden, co może być jednym z powodów, dla których rządy chcą je obejść. Nie byłby to pierwszy raz, gdy prawodawcy podważają naszą prywatność w imię walki z terroryzmem.

Politycy twierdzą, że gangi przestępcze i pedofile używają szyfrowania. Jednak podobnie czynią dziennikarze chroniący swoje źródła, protestujący przeciw dyskryminacji rasowej, osoby LGBT w krajach, gdzie ich orientacja seksualna jest kryminalizowana, a nawet niektórzy politycy, którzy wzywali do wsadzenia Snowdena do więzienia.

"Szyfrowanie czyni nas wszystkich bezpieczniejszymi" – stwierdził Snowden. "Od rodzin chroniących zdjęcia swoich dzieci, po osobiste informacje dotyczące opieki zdrowotnej, szyfrowanie utrzymuje nasze prywatne informacje w tajemnicy". Tylne drzwi do szyfrowania dałyby cyberprzestępcom kolejny sposób na uzyskanie do nich dostępu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (238)