Efekt afery z FaceApp. Ministerstwo Cyfryzacji będzie monitorować popularne aplikacje

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zapowiada ochronę Polaków
Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zapowiada ochronę Polaków
Redakcja

29.08.2019 11:20, aktual.: 29.08.2019 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji chce chronić Polaków przed szkodliwymi aplikacjami. W tym celu prowadzone są rozmowy z Google i Apple. Nawet bez pomocy gigantów ministerstwo ma sposób na groźne programy.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało analizowanie najpopularniejszych aplikacji pod kątem bezpieczeństwa, gdy wyjaśniało zamieszanie związane z FaceApp. Eksperci szybko ustalili, że aplikację spokojnie można wykorzystywać. Mimo to zamieszanie zainspirowało ministerstwo do stworzenia systemu ostrzegającego. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", monitoring ruszyć może już w ciągu najbliższych tygodni.

Według Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji, priorytet będą miały aplikacje dla dzieci i młodzieży. NASK będzie sprawdzać, czy popularne programy chronią dane osobowe oraz czy po cichu nie przekazują informacji na temat użytkownika. Analiza dotyczyć ma też treści.

Chodzi o potwierdzenie, czy dana aplikacja pasuje do przypisanej przez twórców kategorii wiekowej. Ministerstwo cyfryzacji może zasugerować rodzicom, że ich pociecha nie powinna pobierać programu, mimo że producent deklaruje co innego.

Ministerstwo rozważa stworzenie strony, na której pojawiać się będą ostrzeżenia i sugestie. W grę wchodzi również powstanie aplikacji, która bezpośrednio na smartfonie mogłaby wysyłać komunikaty.

Jak mówi Marek Zagórski, prowadzone są nawet rozmowy z Apple i Google, by "wypracować mechanizmy blokowania czy usuwania aplikacji", które ministerstwo uzna za niebezpieczne. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć przepisy - a właściwie ich brak.

Może się okazać, że aby mieć realną siłę oddziaływania, potrzebne będą przepisy, ale bardziej na szczeblu europejskim niż krajowym - wyjaśnia minister.

Stały monitoring obejmie 10 najpopularniejszych programów w e-sklepach. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja z FaceApp była wyjątkowa. Znacznie częściej oszuści podszywają się pod popularne programy, a ich wersje nierzadko mają niewiele pobrań - licznik nie przekracza 5 tys. ściągnięć.

Nie zmienia to jednak faktu, że pomysł ministerstwa wydaje się dobry. Edukacja i uświadamianie to jedno, ale potrzebne są też narzędzia, które pozwolą Polakom lepiej chronić urządzenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)