Ekran wyboru przeglądarki jeszcze w grudniu?

Wojciech Cybulski

04.12.2009 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi serwis Bloomberg, zbliża się koniec sporu o ekran wyboru przeglądarki internetowej, jaki użytkownicy systemów Windows sprzedawanych na terenie Europy mają zobaczyć zaraz po pierwszym uruchomieniu świeżo zakupionego komputera. Microsoft - prawdopodobnie by uniknąć kolejnych, gigantycznych kar - zgodził się na niemal wszystkie postulaty stawiane przez twórcę Opery.

Przypomnijmy, że od grudnia 2007 roku, gdy Opera zgłosiła swoje zastrzeżenia do procesu sprzedaży systemów Windows z domyślnie zainstalowaną przeglądarką Internet Explorer, Microsoft miał wiele pomysłów na rozwiązanie tej kwestii. Korporacja chciała m.in. sprzedawać Windows 7 bez jakiekolwiek przeglądarki, jednak ostatecznie zaproponowała wprowadzenie do swoich systemów ekranu wyboru przeglądarki a Komisja Europejska zgodziła się na takie rozwiązanie problemu. Niemal natychmiast swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiła Opera, domagając się m.in. usunięcia z list wyboru ikony IE oraz wprowadzenia losowej kolejności poszczególnych przeglądarek względem siebie.

Jak powiedział kilka dni temu Philip Lowe, dyrektor generalny wydziału ds. konkurencji w Komisji Europejskiej, rozmowy z firmą Microsoft już się zakończyły a KE ma silne podstawy do ostatecznego rozwiązania sporu. Nieoficjalnie wiadomo, że Microsoft zgodził się na zmiany w ekranie wyboru przeglądarki, jakich domagała się Opera. Rzecznik prasowy Microsoftu odmówił komentarza w tej sprawie, na szczęście nieco bardziej wylewny okazał się przedstawiciel Opery. Oczekujemy, że ostateczne rozwiązanie będzie zawierało wszelkie postulowane przez nas zmiany i zostanie ogłoszone około 15 (grudnia) - powiedział Tor Odland, rzecznik prasowy Opery.

Osoby dokonujące pierwszego uruchomienia systemu Windows zobaczą więc prawdopodobnie ekran zawierający kilka najbardziej popularnych przeglądarek, które będą ułożone w losowej kolejności. Ponadto wokół ekranu wyboru nie będzie prawdopodobnie żadnych ostrzeżeń, wskazówek czy sugestii podpowiadających użytkownikowi, jakiego wyboru powinien dokonać. Na oficjalne informacje dotyczące procesu wyboru przeglądarki internetowej w systemie Windows musimy jednak zaczekać do połowy grudnia, gdyż właśnie wtedy wedle ostatnich przecieków Komisja Europejska wyda oświadczenie w tej sprawie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)