ETS: bitcoiny i inne cyfrowe waluty muszą być zwolnione z podatku VAT

Strona głównaETS: bitcoiny i inne cyfrowe waluty muszą być zwolnione z podatku VAT
22.10.2015 11:55
ETS: bitcoiny i inne cyfrowe waluty muszą być zwolnione z podatku VAT

Bitcoiny i inne cyfrowe waluty mogą być wymieniane bezopodatkowania VAT-em, ogłosił dziś Europejski TrybunałSprawiedliwości. Należy traktować je w taki sam sposób, jaktradycyjne, kontrolowane przez banki centralne pieniądze.

bEKLbHLV

To korzystne dla całej cyfrowej gospodarki orzeczenie jest zgodnez opinią pani Juliane Kokott, rzecznikiem generalnym TrybunałuSprawiedliwości, przedstawioną w lipcu tego roku. Wówczas to,powołując się na art. 135 unijnej dyrektywy o VAT (2006/112/WE)stwierdziła ona, że we wszystkich operacjach związanych z wymianąwalut, bitcoiny, mimo że nie są legalnymi środkami płatniczymi,są wciąż formą pieniądza i powinny być traktowane na równi zpieniądzem tradycyjnym.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musiał zająć się tąsprawą wskutek zachowania szwedzkiego fiskusa, który podważyłdecyzję sądu o zwolnieniu bitcoinowych transakcji z VAT-u, wydanąw związku ze sprawą wytoczoną administratorowi szwedzkiegobitcoinowego forum, Danielowi Hedqvistowi. Szwedzkiego fiskusazainspirowała do tego Estonia, która w grudniu zeszłego rokuzdecydowała się obłożyć VAT-em całą wartość bitcoinowychtransakcji, a nie tylko opłaty transakcyjnej.

W innych krajach europejskich urzędy skarbowe były znaczniebardziej otwarte na nowości. Rok temu w Belgii fiskus wydałoświadczenie, że transakcje cyfrową walutą nie są opodatkowaneVAT-em. W Hiszpanii w kwietniu tego roku poinformowano, żekryptowaluty nigdy nie były i nie będą w tym kraju obłożoneVAT-em. Tak samo sytuacja wygląda od niedawna w Szwajcarii.

bEKLbHLX

Decyzja Trybunału jest wiążąca dla wszystkich krajówczłonkowskich Unii i oznacza, że wszelkie wymiany walut ikryptowalut przeprowadzane na cyfrowych giełdach, jak również wbezpośrednich transakcjach, muszą być zwolnione z VAT-u. Rynek nawieść zareagował pozytywnie, średnia cena 1 BTC po ogłoszeniuinformacji wzrosła o ponad 1,5% i wynosi obecnie ponad 270 dolarów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKLbHMT