Excel jako biznesowy komunikator – po co wymyślać proch na nowo?

Excel jako biznesowy komunikator – po co wymyślać proch na nowo?

Excel jako biznesowy komunikator – po co wymyślać proch na nowo?
08.09.2016 15:01, aktualizacja: 09.09.2016 11:39

Wszyscy kochają Slacka, Microsoft nie mógł go kupić, więcpróbuje napisać własnego, ale to przecież to wynajdywanie prochuna nowo. Wszystko, czego potrzebujemy by dobrze pracować w grupieto Microsoft Excel. Kanadyjski programista Tristan Calderbankzamienił najlepszy na świecie arkusz kalkulacyjny wbiznesowy komunikator, który nie potrzebuje do działania żadnegododatkowego oprogramowania.

Uszanować należy taką znajomość VBA. W komunikatorzeCalderbanka zarówno klienty jak i serwer są arkuszami Excela, którekomunikują się ze sobą w sieci lokalnej. Jak chwali sięprogramista, jego rozwiązanie oferuje scentralizowaną bazękontaktów i wiadomości na serwerze i zapewnia bezpieczneprzechowywanie danych (wszystkie arkusze automatyczniesię zapisują).

Obraz

Jak działa to dziwactwo? Oczywiście wzajemne linkowanie komórekw różnych arkuszach nie jest niczym niezwykłym, ale zrobieniewieloosobowego czatu było prawdziwym wyzwaniem. Calderbank wpadłwięc na pomysł, by wszystkie klienty powiązać z jednym arkuszem„serwerowym”. Ta odświeżająca się w cyklu 20 sekundowym(skrypt w VBA zapisuje w takim interwale arkusz) struktura danychprzegląda wszystkie klienty w folderze, wyciąga z nich nicki iwiadomości i tworzy główne okno czatu przesuwając komórki iignorując duplikaty.

Obraz

Niestety, choć komunikator bazuje na modelu klient-serwer(klienckie arkusze linkują po prostu do arkusza serwerowego), tokomunikaty czasem wypisują się nie tam gdzie trzeba, do innycharkuszy. Czas przekazania wiadomości wynosi około 40 sekund, możnawięc ćwiczyć podczas rozmowy cierpliwość i sztukę jasnegowyrażania się. Co najważniejsze jednak, rozwiązanie jest odpornena hakerów. Każdy widzi wszystko, co zostało napisane, tak więcłatwo wytropić potencjalnych napastników.

Nie jest to jedyne osobliwe zastosowanie Excela. Zainteresowanychtakimi perwersjami zapraszamy do artykułuGry, zamki i roboty – to wszystko możesz zrobić w Excelu.A jeśli chcecie wypróbować komunikator Calderbanka, to arkuszemożna pobrać z GitHuba,a próbną wersję pakietu Office 2016 z naszej bazy oprogramowania,w wersjach na Windowsai macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)