Facebook debiutuje na giełdzie, jest wart 104 miliardy dolarów

Facebook debiutuje na giełdzie, jest wart 104 miliardy dolarów

Wojciech Cybulski
18.05.2012 20:09, aktualizacja: 18.05.2012 21:50

Serwis społecznościowy Facebook ma już rynkowy debiut za sobą - zgodnie z przewidywaniami wycena firmy osiągnęła astronomiczne 104 miliardy dolarów.

Kiedy Google debiutował na giełdzie w 2004 roku, został wyceniany na 23 miliardy dolarów. Facebook, którego oferta sprowadza się w zasadzie do jednego produktu - serwisu społecznościowego - w momencie wejścia na giełdę został wyceniony ponad 4 razy drożej. Jak zgodnie podkreślają ekonomiści, wycena Facebooka nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a przed serwisem Marka Zuckerberga stoi szereg trudnych wyzwań. To jednak ani trochę nie zniechęciło potencjalnych inwestorów, co można było obserwować po notowaniach - kurs spółki z 38 dolarów momentalnie wystrzelił do 42 dolarów za akcję i obecnie utrzymuje się na poziomie nieco powyżej 40 dolarów. Na konto samego Facebooka trafiło już 6,84 miliarda dolarów, resztę zainkasowali poszczególni udziałowcy. Przykładowo Mark Zuckerberg sprzedał akcje za łączną sumę 1,15 miliarda dolarów, przy czym posiada on jeszcze papiery warte co najmniej 19 miliardów dolarów.

Część analityków obawia się jednak, że Facebook jest przewartościowaną bańką, która prędzej czy później pęknie. Najczęściej słyszy się, że serwis Marka Zuckerberga ma poważny problem z użytkownikami mobilnymi, którzy korzystają z Facebooka poprzez telefony komórkowe. W odróżnieniu od osób logujących się za pośrednictwem komputera, użytkownicy mobilni nie klikają w reklamy, bowiem w komórkach ich praktycznie nie ma. W sukces Facebooka nie wierzą też najwyraźniej fundusze inwestycyjne takie jak Goldman Sachs czy rosyjski DST Global, które przy okazji debiutu giełdowego spieniężyły duży pakiet posiadanych akcji.

Przyszłość Facebooka to wiele pytań i niewiele odpowiedzi. Nie można także zapominać o Google, który pakuje miliony dolarów w konkurencyjną usługę Google+.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)