Facebook i Google muszą zapłacić. Rosja zażądała gigantycznej kwoty

Facebook i Google muszą zapłacić. Rosja zażądała gigantycznej kwoty

Władimir Putin
Władimir Putin
Źródło zdjęć: © Getty Images
26.05.2021 11:33

Rosyjski sąd nałożył na Facebook karę w wysokości 26 mln rubli za to, że serwis społecznościowy nie dostosował wyświetlanych treści do wymagań Kremla. Z tego samego powodu Google został ukarany grzywną w wysokości 6 mln rubli.

Rosja poinformowała we wtorek, że Google zostanie obciążony trzema oddzielnymi grzywnami o łącznej wysokości 6 mln rubli (ok. 300 tys. zł). Z kolei Facebook został obciążony grzywną w wysokości 26 mln rubli (ok. 1,3 mld zł). W obu przypadkach sąd zasądził karę za nieusuwanie przez serwisy nielegalnych treści.

Kara zasądzona dla Google’a została nałożona m.in. za dopuszczenie treści nawołujących do styczniowych protestów, których celem było wsparcie Aleksieja Nawalnego po tym, jak został zatrzymany przez władze.

Facebook usłyszał w sumie osiem zarzutów dotyczących nieusuwania treści związanych z protestami. Agencja Reuters zwraca uwagę na większy konflikt pomiędzy Rosją a amerykańskimi gigantami, który rozpoczął się w styczniu br.

W tym roku grzywnami zostały ukarane także serwisy Twitter i TikTok, które usłyszały podobne zarzuty. Rosja zagroziła również, że giganci mogą spodziewać się, że działanie ich usług będzie spowalniane, jeśli serwisy nie dopasują się do wytycznych Kremla.

Rosja podjęła już taki krok w stosunku do Twittera, co miało być jednym z kroków wzmacniania rosyjskiej "internetowej suwerenności". Przypominamy, że jeszcze w marcu Kreml planował niższe kary przeciwko mediom społecznościowym. Rząd planował pobrać po 4 mld rubli od każdego z gigantów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)