Facebook i Instagram wyłączone w Europie? Tak, to możliwe

Facebook i Instagram wyłączone w Europie? Tak, to możliwe

Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy.
Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy.
22.09.2020 09:55

Europejskie organy regulacyjne chcą zablokować możliwość przesyłania danych użytkowników UE do USA. Facebook w kontrze ostrzega, że może to skutkować ocięciem od portalu 400 mln europejskich użytkowników – donosi Vice.

W sprawie sądowej w Dublinie przedstawiciele Facebooka stwierdzili, że decyzja Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC) o zablokowaniu możliwości przesyłania danych zmusi firmę do "pozostawienia na lodzie 410 milionów osób korzystających z Facebooka i Instagrama".

Jak napisała Yvonne Cunnane, szefowa ochrony danych osobowych w irlandzkim oddziale Facebooka, jeśli ta decyzja zostanie utrzymana w mocy to "nie jest jasne, jak w tych okolicznościach portal mógłby nadal świadczyć usługi w UE". To samo tyczy się Instagrama.

Czytaj też: Facebook próbował zablokować rozprzestrzenianie się teorii QAnon. Nie dał radyStronniczy atak na Facebooka?Cunnane zaznaczyła, że Facebook miał tylko trzy tygodnie na udzielenie odpowiedzi na decyzję, co jest według niej "wyraźnie niewystarczającym okresem". Dodała też, że nie skontaktowano się z Facebookiem w sprawie dochodzenia przed wydaniem wyroku.

Wyraziła ona również zaniepokojenie faktem, że decyzja została podjęta wyłącznie przez Helen Dixon, irlandzką komisarz ds. ochrony danych osobowych.

– Fakt, że jedna osoba jest odpowiedzialna za cały proces, ma znaczenie dla obaw Facebooka o nieadekwatność procesu dochodzeniowego i niezależność ostatecznego procesu decyzyjnego – napisała.

Podkreśliła też, że według niej "żadna inna duża firma technologiczna stosująca podobne metody przekazywania danych do USA z UE nie była przedmiotem takiej samej kontroli".

Czytaj też: Facebook znów w tarapatach. Firma rzekomo szpiegowała użytkowników Instagrama

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)