Facebook kupuje komunikator WhatsApp za 16 miliardów dolarów

Facebook kupuje komunikator WhatsApp za 16 miliardów dolarów

Facebook kupuje komunikator WhatsApp za 16 miliardów dolarów
Redakcja
19.02.2014 23:49, aktualizacja: 20.02.2014 10:20

Komunikatory internetowe ponoć wymierają… ponoć odpowiadają za to sieci społecznościowe takie jak Facebook. Osobiście nie mogę się z tym zgodzić bo i owszem, co prawda najwięcej osób znajdę na Facebook Messengerze, ale są i takie, z którymi kontaktu nie ma w sposób inny niż stare, dobre Gadu Gadu. Oprócz takich typowych komunikatów znanych od dawna, wzrost popularności urządzeń mobilnych pozwolił na rozwinięcie się nowej grupie: komunikatorów, które bardzo przypominają w użyciu wiadomości SMS, ale jako medium wykorzystują transmisję internetową. Jednym z nich jest bardzo popularny WhatsApp… który właśnie został przejęty przez Facebooka.

Obraz

Bez wątpienia, aplikacja ta była i nadal jest bardzo popularna. Zawdzięcza to nie tylko prostocie obsługi, ale także dostępności na wielu różnych platformach. WhatsApp znajdziemy bowiem na urządzeniach Apple z systemem iOS, Androidach, BlackBerry OS, Nokia Series 40, niektórych modelach Nokia Asha, a także Windows Phone. W efekcie firma założona w 2009 roku ma obecnie naprawdę ogromną rzeszę użytkowników. Według danych z końca 2013 roku było ich przeszło 400 milionów, wysyłali oni dziennie ponad 10 miliardów wiadomości. Te liczby mówią same za siebie: usługa korzystająca ze zmodyfikowanego protokołu XMPP jest naprawdę popularna. Nie dziwi więc fakt, że połakomił się na niego gigant kierowany przez Marka Zuckerberga.

Kwota całej transakcji opiewa na 16 miliardów dolarów: 12 w ramach udziałów Facebooka, a 4 w gotówce. Nie wiadomo, jaki dokładnie los spotka teraz WhatsApp, jednakże biorąc pod uwagę jego popularność raczej nie należy się o to martwić. Zabijanie kury znoszącej złote jajka byłoby krokiem co najmniej bezsensownym. Bardziej zastanawiające jest to, czy na rynku jest w ogóle jeszcze miejsce na jakieś samodzielnie komunikatory? Z jednej strony mamy Skype od Microsoftu, z drugiej Hangouty od Google. Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Viber, bardzo podobny do WhatsAppa, został przejęty przez japońskiego Rakutena za 900 milionów dolarów. Teraz jego los podzielił wspomniany komunikator. Tymczasem WhatsApp dla Androida znajdziecie w bazie aplikacji mobilnych naszego serwisu, zapraszamy do jego wypróbowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)