Facebook zapłaci ci za udostępnianie danych. Oto aplikacja Study from Facebook
12.06.2019 11:18, aktual.: 12.06.2019 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Facebook ma kolejny pomysł na zbieranie informacji od użytkowników. Rozwiązaniem ma być nowa aplikacja Study from Facebook, dzięki której w zamian za udostępnienie danych o sposobie korzystania z programów, użytkownicy mogą zarobić prawdziwe pieniądze. Co więcej, nie trzeba przy tym być użytkownikiem Facebooka.
To kolejna propozycja w ramach rozjaśniania zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa i zbierania informacji statystycznych od czasów ubiegłorocznej afery z Cambridge Analytica, kiedy jeszcze nie przykładano do tego takiej wagi. Aplikacja będzie dostępna na początku tylko dla wybranych użytkowników (zweryfikowanych przez partnera Facebooka – Applause) w Indiach i Stanach Zjednoczonych, ale z czasem ma trafić na kolejne rynki.
Facebook tłumaczy, że priorytetem jest bezpieczeństwo udostępnianych informacji. Użytkownicy, którzy zdecydują się skorzystać z opisywanego sposobu zarobku, zostaną jasno poinformowani, jakiego typu dane będą gromadzone, zaś z uczestnictwa będzie można w każdej chwili zrezygnować.
Twórcy podkreślają, że gromadzone ma być minimum niezbędnych danych potrzebnych do lepszego zrozumienia rynku i dalszego rozwijania produktów. Te dane to między innymi lista zainstalowanych w smartfonie aplikacji, czas ich wykorzystywania z rozbiciem na poszczególne funkcje, a ponadto narodowość użytkownika, nazwa wykorzystywanego urządzenia i operatora komórkowego.
Aplikacja nie będzie natomiast analizować i zapisywać żadnych identyfikatorów, haseł, zdjęć, filmów, czy wiadomości. Jeśli użytkownik posiada konto na Facebooku, program zbierze o nim dodatkowe informacje, ale statystyki nie będą wykorzystywane do personalizowania reklam w serwisie.
Study from Facebook – ile można zarobić?
Mówiąc wprost: nie wiadomo. Choć Facebook postarał się, by wielokrotnie podkreślić jak transparentne są zasady dotyczące działania nowej aplikacji, to informacji o konkretnych kwotach niestety zabrakło. Serwis TechCrunch zwraca jednak w tej kwestii uwagę na wcześniejsze projekty tego typu, które były dostępne tylko dla wybrańców.
Przykładem może być operacja nazywana Atlas, w której uczestniczyli użytkownicy w wieku od 13 do 35 lat i za pełny dostęp do swoich smartfonów otrzymywali miesięcznie do 20 dolarów, czyli przy bezpośrednim przeliczeniu – około 75 złotych. W zamian Facebook otrzymywał pełny dostęp do przesyłanych informacji, w efekcie mogąc tworzyć z pewnością bardziej rozbudowane statystyki niż te, na które pozwoli nowa aplikacja Study from Facebook.