Fałszywe wiadomości SMS z serwisu OTOMOTO. Powraca znane oszustwo

Fałszywe wiadomości SMS z serwisu OTOMOTO. Powraca znane oszustwo

Uwaga na fałszywe wiadomości SMS z OTOMOTO, fot. Pixabay
Uwaga na fałszywe wiadomości SMS z OTOMOTO, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
16.10.2019 22:35, aktualizacja: 17.10.2019 15:30

Oszuści sięgają po sprawdzoną metodę i ponownie rozsyłają fałszywe SMS-y do Polaków, podszywając się pod administrację serwisu OTOMOTO z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Przez nieuwagę można stracić całe oszczędności.

Jak zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników, grupa PREBYTES informuje o nowej fali znanego ataku, w którym podszywający się pod OTOMOTO rozsyłają do użytkowników SMS-y wzywające do zapłaty kilku złotych. Powodem ma być rzekomo nieuregulowane zadłużenie. Opłata ma natomiast pozwolić przywrócić do działania zawieszone konto w serwisie.

Spreparowany serwis Dotpay, źródło: PREBYTES Security Incident Response Team.
Spreparowany serwis Dotpay, źródło: PREBYTES Security Incident Response Team.

W wiadomości dostępny jest link, który prowadzi do spreparowanego serwisu otomoto.group, skąd istnieje możliwość uiszczenia opłaty za pośrednictwem serwisu Dotpay – rzecz jasna również przygotowanego przez oszustów.

Choć użytkownik może mieć wrażenie, że przelewa wskazaną kwotę przez autentyczny formularz z banku, w rzeczywistości przekazuje swoje dane logowania oszustom. Mogą się oni próbować nimi posłużyć, by zalogować się do prawdziwego konta bankowego ofiary, a następnie przelać z niego środki na swoje rachunki.

Aby uniknąć problemów, warto z rozwagą czytać otrzymywane wiadomości, z rozsądkiem analizować, czy deklarowane zadłużenie jest w ogóle możliwe, a ostatecznie nie klikać w podejrzane linki i logować się do banku tylko po ręcznym wpisaniu właściwego adresu bankowości.

Przez podobną nieuwagę, choć w tym przypadku związaną z reakcją na otrzymaną wiadomość e-mail, jeden z przedsiębiorców z Łukowa stracił w tym tygodniu ponad 340 tysięcy złotych. Sprawą zajmuje się policja.

Chcesz być bezpieczny w sieci? Przed wieloma zagrożeniami ochroni program BitDefender.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)