Finalna Opera 11 z rozszerzeniami i grupowaniem kart

Finalna Opera 11 z rozszerzeniami i grupowaniem kart

Wojciech Cybulski
16.12.2010 08:45

Opera Software wydała kolejną odsłonę swojej multiplatformowej przeglądarki internetowej.

Najnowsze wydanie Opery jest jednym z najważniejszych w historii programu. Przeglądarka wzbogaciła się bowiem o szereg praktycznych nowinek, które upraszczają i przyspieszają surfowanie po Sieci. Z punktu widzenia użytkowników najważniejszą nowością jest bez wątpienia obsługa rozszerzeń. W katalogu dodatków znajdziemy obecnie około 200 rozszerzeń umożliwiających między innymi pobieranie filmów z YouTube, wyświetlanie informacji o nowej poczcie w Gmailu, tłumaczenie stron internetowych czy proste zarządzanie kontem na Facebooku.

Kolejną interesują funkcją dodaną do najnowszej Opery jest mechanizm grupowania kart, który pozwala łączyć karty według indywidualnych preferencji użytkownika. Obsługa tej funkcji jest banalnie prosta i sprowadza się do przeciągnięcia jednej karty na drugą. W podobny sposób możemy dodawać kolejne karty do już istniejących grup. Zgrupowane karty można w każdej chwili rozwinąć lub wyłączyć z grupy poprzez przeciągnięcie ich poza grupę. Całość jest bardzo prosta w obsłudze i znacznie ułatwia zarządzanie dużą liczbą otwartych jednocześnie kart.

Opera 11 wzbogaciła się także o nowy system automatycznej aktualizacji, który dba by przeglądarka, zainstalowane rozszerzenia i aplikacje serwera Opera Unite były zawsze w najnowszych wersjach. W programie znajdziemy ponadto nowego klienta poczty i funkcję wizualizacji gestów myszy. Spore zmiany zaszły w pasku adresu - domyślnie nie wyświetla on długich, złożonych adresów z licznymi parametrami zastępując go krótszym i bardziej czytelnym odpowiednikiem. Oczywiście użytkownik może w każdej chwili kliknąć w adres i uzyskać dostęp do jego oryginalnej treści.

Programiści zrobili także ukłon w stronę osób, które często korzystają z wyszukiwarki Google. Pasek wyszukiwania w najnowszej Operze wzbogacił się o obsługę funkcji sugestii, dzięki czemu po wpisaniu kilku pierwszych znaków zapytania użytkownikowi wyświetlają się propozycje haseł o które może właśnie pytać. Istotne zmiany zaszły również we wnętrzu przeglądarki - ładowanie stron i praca aplikacji webowych ma teraz odbywać się zdecydowanie szybciej. Ponadto Opera 11 może pochwalić się rozszerzoną obsługą HTML5, dzięki czemu lepiej radzi sobie z zawartością tworzoną w oparciu o najnowsze standardy. Przeglądarka została także zoptymalizowana pod kątem zajmowanego miejsca. Plik instalacyjny programu jest o 30% mniejszy niż w przypadku Opery 10.60. Zmiany zaszły także w instalatorze, który składa się z mniejszej liczby kroków i nie zadaje użytkownikowi niepotrzebnych pytań.

O tym jak opisane funkcje działają w praktyce można było przekonać się nie tylko dzięki wersjom beta, ale także oglądając opublikowany u nas już jakiś czas temu wywiad-demonstrację nagrany we wrocławskim oddziale Opera Software. Finalną wersję przeglądarki Opera 11 można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i komunikacja -> Przeglądarki stron WWW.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (543)