Firefox 10 już jest na serwerach Mozilli

31.01.2012 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

9 miesięcy po ogłoszeniu szybszego cyklu wydawniczego przez Mozillę na serwerach Fundacji pojawiła się 10 wersja przeglądarki Firefox. Większość nowości znamy już z wersji beta, ale warto sobie przypomnieć, co naszykowali dla użytkowników programiści zajmujący się Firefoksem.

Firefox 10 poszerza możliwości pisania aplikacji webowych i stosowania HTML5 o kolejne elementy specyfikacji. Implementacja CSS3 została poszerzona o przekształcenia trójwymiarowe, a API dla widoku pełnoekranowego pozwala na tworzenie aplikacji działających na pełnym ekranie, jeśli zostaną uruchomione w tej przeglądarce. API WebGL ma teraz możliwość korzystania z antyaliasingu, dzięki czemu aplikacje będą dużo atrakcyjniejsze wizualnie. Do obsługi HTML5 dodano kolejny znacznik — <bdi> — który wraz z odpowiednimi atrybutami CSS odpowiedzialny jest za wyznaczanie fragmentów tekstu, który może być formatowany w innym kierunku, niż reszta strony (na przykład pojedyncze słowa w językach zapisywanych od prawej do lewej umieszczane w polskim tekście).

Interfejs przeglądarki nie uległ zmianie i jedyną nowością jest samoukrywający się przycisk „Przejdź do następnej strony”, który zniknie, jeśli użytkownik dojdzie do najnowszej strony w historii karty. Firefox 10 doczekał się również nowego narzędzia do analizy stylów CSS i API IndexedDB.

Przy tej okazji warto wspomnieć o ciekawej modyfikacji strony, która pojawi się w nowootwartej karcie Firefoksa 12 lub 13, którą opisał ExtremeTech. Strona prezentowana w nowej karcie łączy cechy analogicznej strony w przeglądarce Google Chrome i spopularyzowanego przez Operę szybkiego wybierania stron — W siatce kafelków o wymiarach 3x3 znajdować się będą miniatury najczęściej odwiedzanych stron, a obok znajdą się proponowane aplikacje. Ponadto w Firefoksie 12 znaleźć się ma autouzupełnianie adresów stron, podobne do tego znanego z Chrome'a. W momencie oficjalnego wydania stabilnego Firefoksa 10, Firefox 12 zostanie przesunięty do kanału Aurora. Jeśli nowa strona nie znajdzie się w 12 wersji przeglądarki, co według ExtremeTech jest bardzo prawdopodobne, zobaczymy ją w maju w stabilnym Firefoksie 13.

Tymczasem 10 wersję Firefoksa można już pobrać z naszej bazy programów dla systemów Windows i Mac OS X i już wkrótce pojawi się dla systemu Linux. Warto mieć na uwadze również fakt, że wydanie tej wersji przeglądarki rozpoczyna biznesową linię Firefoksa z wolniejszym cyklem wydawniczym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)