Firefox 11 dostępny do pobrania. Co nowego?

Redakcja

14.03.2012 08:58, aktual.: 14.03.2012 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna wersja popularnej przeglądarki — z kilkugodzinnym opóźnieniem — dostępna jest już do pobrania.

W najnowszej wersji Firefoksa pojawiła się możliwość synchronizowania rozszerzeń poprzez mechanizm Firefox Sync. Wprawdzie taką możliwość daje już Chrome, to jednak w przypadku usługi stworzonej przez Mozillę rozszerzenia mogą przechowywać swoją konfigurację na serwerach Sync. W efekcie po synchronizacji część rozszerzeń nie będzie wymagała ponownej konfiguracji. Od tej wersji Firefoksa migracja z Chrome'a będzie mniej bolesna. Mechanizm importowania profili z innych przeglądarek wzbogacił się o możliwość importowania danych z przeglądarki Google — plików cookie, historii przeglądania oraz zakładek. Mozilla planuje ulepszać ten mechanizm i w przyszłych wydaniach ma pojawić się możliwość importowania danych formularzy, ustawień przeglądarki oraz haseł.

Firefox Sync rozbudowany został również o inną przydatną funkcję. Dzięki Push to Device użytkownik posiadający mobilną i desktopową wersję przeglądarki będzie mógł wysłać z jednego do drugiego urządzenia link ze stroną — rozwiązanie przypomina to rozszerzenie Chrome to Phone. Również twórcy stron internetowych dostaną kilka ciekawych rozwiązań do wykorzystania w codziennej pracy. Mozilla kontynuuje rozbudowywanie własnych narzędzi dla webmasterów. W Firefoksie 11 dostępny będzie domyślnie trójwymiarowy widok drzewa DOM, który może ułatwiać zdiagnozowanie potencjalnych problemów z wydajnością przeglądarki czy JavaScriptu. Ponadto pojawił się edytor arkuszy stylów CSS.

Na sam koniec zostawiłem testową implementację protokołu SPDY, w którego założeniach jest skrócenie czasu ładowania się stron internetowych. Wcześniej protokół trafił do Chromium oraz Google Chrome, a także jest wykorzystywany przez przeglądarkę Silk, w którą są wyposażone tablety Kindle Fire. Z racji wczesnego stadium projektu, SPDY jest wykorzystywany głównie w celu komunikacji z usługami Google. Jednak ostatnio również Twitter postanowił włączyć obsługę tego protokołu na swoich serwerach. SPDY domyślnie w tej wersji Firefoksa jest jeszcze wyłączony. Mozilla planuje domyślne włączenie obsługi tego protokołu w Firefoksie 13. Z pełną listą zmian można zapoznać się na stronach Fundacji.

Firefoksa 11 można już pobrać z naszej bazy programów dla systemów Windows i Mac OS X i Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)