Firefox 13 dostępny przed oficjalną premierą

04.06.2012 11:49, aktual.: 05.06.2012 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wersja 13 przeglądarki Firefox oficjalnie zostanie wydana 5 czerwca, wtedy również do użytkowników dotrze jako automatyczna aktualizacja. Na serwerach Mozilli już znalazła się finalna wersja 13 przeglądarki, którą można pobrać, jeśli ktoś się bardzo spieszy.

Wersja 13 Firefoksa jest ważnym w jej historii wydaniem ze względu na widoczne na pierwszy rzut oka zmiany. Nowa strona domowa (about:home) pozwala użytkownikom zebrać w jednym miejscu często używane zakładki, odnośniki pobierania, dodatki, przegląd historii, ustawienia czy możliwość przywrócenia ostatniej sesji — wszystko w jednym miejscu i wedle uznania. Ta strona będzie w przyszłości również „oknem” do przygotowywanego przez Mozillę sklepu z aplikacjami. Więcej na jej temat można dowiedzieć się na blogu Jennifer Morrow, która należy do zespołu Firefox UX, pracującego nad funkcjonalnością interfejsu Firefoksa.

Firefox UX zajęli się również stroną pokazywaną w nowo otwartej karcie, która teraz przypomina te prezentowane w Chrome czy Operze. Znajdziemy tu dobrze znane miniatury często odwiedzanych stron, które można dodawać również ręcznie. Oczywiście można tę listę wyłączyć i wrócić do starej, pustej karty.

Zmiany pod maską również zasługują na uwagę. Nowością, która znacznie przyspieszy uruchamianie przeglądarki, jest funkcja „karty na żądanie” — karty z poprzedniej sesji są ładowane tylko jeśli użytkownik je aktywuje. Automatyczne przywracanie sesji jest w 13 wersji Firefoksa domyślnie wyłączone i żeby z niego skorzystać należy aktywować odpowiednią opcję w ustawieniach. W tej wersji znalazł się również wspomniany przez nas wcześniej przycisk Reset Firefox, który przywraca domyślne ustawienia przeglądarki bez usuwania danych użytkownika. Ponadto, aby poprawić pierwsze wrażenie po uruchomieniu Firefoksa, domyślnie włączone jest płynne przewijanie oraz obsługa protokołu SPDY, który ma „przyspieszyć Internet”. Cycle Collector — narzędzie pomagające zarządzać pamięcią używaną przez Firefoksa — również doczekało się kilku poprawek.

Firefox 13 jest już dostępny do pobrania z naszej bazy w wersji dla systemu Windows, Linux i OS X. Możliwe jednak, że odnośniki przed oficjalną premierą przeglądarki przestaną działać. Przypominamy, że Firefox 13 oficjalnie ukaże się dopiero jutro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)