Firefox 26 na Androida wnosi nową jakość do świata przeglądarek mobilnych

Firefox 26 na Androida wnosi nową jakość do świata przeglądarek mobilnych
Tomek Kondrat

11.12.2013 18:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasy, kiedy to jedyną przeglądarką w telefonie była wbudowana Opera Mini są już dawno za nami. Dzisiaj mamy możliwość wyboru między mobilnymi odpowiednikami desktopowych gigantów jak Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera czy nieznanych z pulpitów komputerów – Dolphina lub Next. Właśnie pierwsza z tych przeglądarek została zaktualizowana i przynosi szereg nowości, którym chcielibyśmy się przyjrzeć.

Po włączeniu przeglądarki od razu rzuca się w oczy zmieniony wygląd aplikacji. Firefox zyskał nowy ekran główny, który według założeń twórców ma dać jeszcze szybszy dostęp do interesujących nas informacji. Programiści Mozilli zaimplementowali obsługę przesuwanych zakładek – technologii podobnej do tej wykorzystywanej na ekranach głównych urządzenia. Przeciągnięcie palcem w lewo lub prawo daje dostęp do historii przeglądanych witryn, zakładek czy artykułów zachowanych na później. W praktyce sprawdza się to znakomicie i dostęp do historii jest błyskawiczny i bardzo wygodny. Jest to duży krok w przód w porównaniu z poprzednią, 25-tą wersją przeglądarki.

Po lewej stronie widoczna jest wersja 25, a po prawej 26. Jak widać różnica w wyglądzie aplikacji jest dość duża.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tryb „do przeczytania” pozwala na oznaczenie interesujących nas artykułów do przeczytania później, gdy znajdziemy czas. Jest to interesująca opcja, szczególnie gdy używamy smartfonów w komunikacji miejskiej, gdzie czas jest ograniczony. Wystarczy nacisnąć pojawiającą się w adresie strony książkę, a strona zostanie dodana do listy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Twórcy przeglądarki zintegrowali też dynamiczne wyszukiwanie Google, przez co po wpisaniu adresu strony www, Firefox sugeruje nam pełen adres witryny. Przeglądarka Firefox na Androida obsługuje również dodatki znane z wersji na PC. Użytkownicy uświadczą m.in. AdBlock lub LastPass. Lista dodatków jest dość długa i Google Chrome – największy rywal Firefoxa, ma w tej kwestii sporo do zrobienia.

Przeprowadziłem kilka testów używając programów Kraken oraz Sunspider. Wynika z nich, że Firefox w wersji 26 lepiej radzi sobie z obsługą języka JavaScript. Wyniki może nie są porażające, jednak zaobserwować można nieznaczny wzrost wydajności w stosunku do wersji 25 przeglądarki. Moją platformą testową był Nexus 4 z najnowszym nightly OmniROM. Kraken nie wykazał wielkich różnic i oscylował w granicach 14000 ms.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejnym wartym odnotowania faktem jest obsługa chipsetu Intel x86. Kilka urządzeń obsługuję tę technologię, a wśród nich są między innymi Motorola RAZR i, ASUS Fonepad ME371, Acer Liquid C1, Lenovo K900 IdeaPHone oraz GALAXY Tab 3 (10.1). Użytkownicy urządzeń pracujących pod kontrolą tego chipsetu mają możliwość pobrania Firefoxa 26 ze sklepu Google Play Store. Cytując słowa pracowników Mozilli „Firefox na urządzeniach z Androidem opartych na chipsecie Intel x86 jest szybki niczym błyskawica i daje wspaniałe rezultaty w testach takich jak Kraken, Octane lub Sunspider".

Uważam, że wraz z nową wersją, Firefox na Androida zyskał nową jakość i może być sporym zagrożeniem dla dominującego w tej kategorii Chroma. Mnogość funkcji w połączeniu z ciekawymi rozwiązaniami czynią z Firefoxa produkt zdecydowanie godny polecenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)