Firefox będzie lepszym źródłem informacji niż Facebook, trwają testy polecanych artykułów

Firefox będzie lepszym źródłem informacji niż Facebook, trwają testy polecanych artykułów

Firefox będzie lepszym źródłem informacji niż Facebook, trwają testy polecanych artykułów
Oskar Ziomek
18.06.2018 18:28

Wielu użytkowników zna z pewnością Pocket, aplikację ułatwiającą zarządzanie artykułami i pozwalającą na wygodne odkładanie ich na później, by lekturze oddać się w bardziej dogodnym momencie. Okazuje się, że taka forma może stać się źródłem danych o artykułach, które można wykorzystać, by stworzyć listę interesujących wiadomości i konkurować pod tym względem z Facebookiem.

Tak przynajmniej twierdzi Nate Weine – prezes i założyciel Pocket, z którym wywiad przeprowadził serwis The Verge. Pocket jest teraz częścią Firefoksa i jego potencjał ma zostać wykorzystany do stworzenia jak najlepszego źródła informacji dla użytkowników. Treści mają być oceniane na podstawie tego, jak często wybrane artykuły pojawiały się na listach użytkowników Pocket.

Nowa karta i nowe polecane artykuły w Firefoksie.
Nowa karta i nowe polecane artykuły w Firefoksie.

Co ciekawe, artykuły mają być proponowane w wyniku analizy przeprowadzanej bezpośrednio w przeglądarce użytkownika. Żadne dane nie są więc zwracane firmie, a użytkownik otrzymuje propozycje dopasowane do własnych preferencji. Szef Pocket wprost porównuje tę sytuację do obietnic Marka Zuckerberga, który jest skłonny zapewniać użytkownikom Facebooka nowe funkcje, w zamian jednak za zbierane o nich w międzyczasie dane.

Testujemy naprawdę fajny system personalizacji w Firefoksie, który wykorzystuje historię z przeglądarki, by dzięki temu docierać do personalizowanych rekomendacji, ale żadne z tych danych nie wracają później do Pocket, ani Mozilli.

Rekomendacje artykułów w Firefoksie mają pokazać, że przydatne funkcje da się tworzyć bez konieczności brania czegoś w zamian, czy jak w tym przypadku – bez poświęcania prywatności. O ile jednak teraz artykuły polecane są wyłącznie na podstawie ich popularności, w przyszłości planowane jest stworzenie systemu ich wartościowania. Celem ma być proponowanie takich publikacji, które nie tylko zostały przez wiele osób wyświetlone, ale które są najzwyczajniej lepsze od innych.

Nate Weine dodaje, że z pewnością nie będzie to proces łatwy i szybki, jednak w założeniach ma być korzystny nie tylko dla czytelników, ale też wydawców, których artykuły dzięki algorytmom Pocket będą się pojawiać w Firefoksie jako rekomendacje. Warto jednak dodać, że na tę chwilę nie są podawane konkretne daty, kiedy nowe rozwiązania trafią na stałe do przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)