Firefox będzie współpracować z Tłumaczem Google, ale nowa funkcja wciąż nie jest gotowa

Firefox będzie współpracować z Tłumaczem Google, ale nowa funkcja wciąż nie jest gotowa

Firefox będzie współpracować z Tłumaczem Google, ale nowa funkcja wciąż nie jest gotowa
Oskar Ziomek
10.09.2018 12:46

Dobra wiadomość dla użytkowników Firefoksa, którzy czekają na interesującą implementację funkcji tłumaczenia całych stron internetowych z wykorzystaniem Tłumacza Google, na kształt opcji dostępnej od lat w konkurencyjnym Google Chrome. Jak zwraca uwagę serwis gHacks, osoby decydujące się na ręczne włączenie opcji tłumaczenia w zaawansowanych ustawieniach testowego Firefoksa Nightly, mogły niedawno zauważyć, że na liście dostawców usług tłumaczeń pojawił się także Google. Możliwe, że to właśnie z jego usługi Firefox będzie korzystać domyślnie i póki co wszystko wskazuje na to, że funkcja pojawi się wraz ze stabilnym Firefoksem 63.

Aby zajrzeć do wspomnianych opcji, należy w pierwszej kolejności wyświetlić listę zaawansowanych ustawień. W tym celu wystarczy w polu adresu w przeglądarce wpisać about:config, zaakceptować ryzyko związane ze zmianą ustawień, a następnie odnaleźć właściwe wpisy ręcznie (z pomocą wyszukiwarki). Alternatywnie można także skorzystać z wygodniejszej metody, a więc już w polu adresu przeglądarki wprowadzić adres z właściwym filtrowaniem, w tym przypadku: about:config?filter=browser.translation.

Kiedy na ekranie zostaną wyświetlone opcje związane z tłumaczeniem, warto je przeanalizować i w razie potrzeby zmienić, by móc testować dalszy rozwój tej funkcji. W tym celu wartości dla detectLanguage oraz translation.ui.show powinny zostać przestawione na true, dzięki czemu przy najbliżej wizycie na zagranicznej stronie nieoferującej interfejsu w rodzimym języku, przeglądarka zaproponuje skorzystanie z tłumaczenia.

Jak widać, domyślna wartość opcji związanej z dostawcą usługi tłumaczenia, to właśnie Google. Niestety, to jeszcze nie ten etap, na którym skuteczność Tłumacza Google można testować. Poza sygnalizacją w ustawieniach, że będzie taka możliwość, w praktyce z opcji nie da się jeszcze skorzystać, a próby tłumaczenia zagranicznych stron, choć poprawnie inicjowane, skutkują wyświetleniem błędu.

Błąd podczas próby tłumaczenia strony.
Błąd podczas próby tłumaczenia strony.

W stabilnym wydaniu Firefoksa jak na razie można korzystać wyłącznie z tłumaczeń Binga oraz usług Yandex i od lat w tej kwestii nic się nie zmieniło. Dopiero niedawno temat ponownie trafił na tapet i teraz dotyczy właśnie Tłumacza Google. Szczegóły dostępne są w nowym wątku na Bugzilli. Jak wynika z bieżących informacji, tłumaczenie z wykorzystaniem Tłumacza Google powinno być gotowe w stabilnym Firefoksie 63, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę października.

Najnowsze wersje Firefoksa można pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Dostępna jest tu również opisywana wersja Nightly. By ją pobrać, wystarczy skorzystać z menu Wszystkie wersje, które widoczne jest w prawej, górnej części karty programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)