Firefox bez certyfikatów DarkMatter – Mozilla widzi w nich zagrożenie

Strona główna Aktualności
Firefox nie będzie obsługiwać certyfikatów DarkMatter
Firefox nie będzie obsługiwać certyfikatów DarkMatter

O autorze

Firefox nie będzie korzystać z certyfikatów firmy DarkMatter teoretycznie związanej z cyberbezpieczeństwem, lecz wiązanej także z wieloma kontrowersyjnymi działaniami. Miesiące starań nie przyniosły pozytywnego rezultatu i w efekcie certyfikaty nie będą respektowane przez przeglądarkę. Pracownicy Mozilli uznali, że jest to zbyt ryzykowne dla bezpieczeństwa użytkowników.

O szczegółach informuje serwis TechCrunch oraz ZDNet. Twórcy Firefoksa poinformowali, że certyfikaty DarkMatter nie trafią na tak zwaną "białą listę". Oświadczenie wydał Wayne Thayer, kierownik certyfikacji w Mozilli, który dodał, że na listę nie trafi także 6 innych certyfikatów, które DarkMatter wykorzystywał do wydawania certyfikatów TLS swoim klientom.

Decyzja Mozilli wydaje się być uzasadniona. Spekuluje się bowiem, że DarkMatter stoi za wieloma działaniami hakerów, które miały zagrozić działaczom na rzecz praw człowieka, dziennikarzom i zagranicznym rządom. Rzekomym zleceniodawcą miał być rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Znaczenie bezpieczeństwa użytkowników Firefoksa Mozilla podkreśliła także przy okazji premiery Firefoksa 68. Pojawił się w nim menedżer dodatków wraz systemem rekomendacji rozszerzeń. Trafiać mają tutaj tylko te rozszerzenia, które zostały dokładnie przeanalizowane przez twórców i nie zagrażają użytkownikom.

Najnowszą wersję Firefoksa można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s