Firefox jak kameleon. Rozszerzenie zmieni User Agent i utrudni śledzenie

Firefox jak kameleon. Rozszerzenie zmieni User Agent i utrudni śledzenie

Firefox jak kameleon. Rozszerzenie zmieni User Agent i utrudni śledzenie
18.06.2018 22:10

Zachowanie prywatności w Internecie to trudne zadanie. A gdyby przeglądarka mogła zmieniać zostawiany na stronach ślad jak kameleon? Zapewni to nowe rozszerzenie Chameleon dla Firefoksa.

Chameleon to otwartoźródłowe rozszerzenie, które pozwala ukryć wiele informacji o przeglądarce przed potencjalnie śledzącymi stronami. Jego głównym zadaniem jest modyfikacja „odcisku palca”, jaki zostawia na stronach przeglądarka. To zestaw danych ujawnianych podczas przeglądania automatycznie lub po uruchomieniu odpowiednich skryptów.

Chameleon skupia się na modyfikacji tego, jak przeglądarka „przedstawia się” odwiedzanym stronom (User Agent). Firefox może dzięki temu przedstawiać się jako praktycznie każda przeglądarka na dowolnym systemie desktopowym i mobilnym. User Agent można nawet losować przy każdych odwiedzinach strony albo podać własny. Zmiany można wprowadzić na jedną wizytę lub zmieniać UA raz na jakiś czas, by skrypty śledzące gubiły ślad. Chameleon ma wbudowanych kilkadziesiąt predefiniowanych ustawień UA, jednak nie zawsze autorzy nadążają za wydaniami nowych wersji przeglądarek. Oczywiście w każdej chwili można ustawić prawdziwy user Agent.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

To jednak nie wszystkie możliwości rozszerzenia. Ma jeszcze kilka opcji prywatności, które warto przejrzeć. Można wyłączyć autoryzację, włączyć Do-Not-Track, wyłączyć referera lub zmienić jego dane. W kolejnej karcie ustawień można włączyć wstrzykiwanie skryptów, izolację stron, chronić window.name, aktywować odporność na fingerprinting, zmodyfikować zachowanie ciasteczek i wiele innych parametrów. Niestety w rozszerzeniu nie ma opisów tych opcji, więc być może trzeba trochę poeksperymentować, zanim znajdziemy optymalną konfigurację. Oczywiście można włączyć listę wyjątków.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Rozszerzenie Chameleon to zupełnie nowy port Random Agent Spoofera, który działał ze starszymi wersjami Firefoksa. Rozszerzenie zachowało sporo funkcji pierwowzoru, ale nie wszystkie. Choć może trudno w to uwierzyć, ma mniejszą bazę UA do wyboru – brakuje między innymi konsol i walidatorów. Ze względu na ograniczenia WebExtensions nie mamy też dostępu do opcji z about:config.

Rozszerzenie Chameleon dla Firefoksa znajdziecie w sklepie z dodatkami. Rozszerzenie o identycznej nazwie i podobnym przeznaczeniu istnieje także dla Chrome'a, ale nie jest powiązane z opisanym tu Chameleonem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)