Free Software Foundation przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu

Free Software Foundation przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu

Adam Wróblewski
26.08.2009 15:30, aktualizacja: 26.08.2009 15:50

Fundacja Wolnego Oprogramowania (FSF) rozpoczęła kampanię przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu. Mimo że charakter kampanii porusza problematykę oprogramowania własnościowego w ogóle, stawiane przeciw niemu zarzuty skupiają się w głównej mierze na produktach Microsoft, w szczególności Windows 7.

W ramach kampanii Fundacja Wolnego Oprogramowania wysłała listy do przedstawicieli 499 z 500 największych firm na świecie, z wyjątkiem Microsoft, w którym ostrzega przed ryzykiem związanym z wykorzystaniem zamkniętego oprogramowania. Organizatorzy stawiają w nim siedem zarzutów. Dotyczą one między innymi zatruwania edukacji przez naukę jedynego słusznego systemu, ingerowania w prywatność użytkowników za sprawą instalacji i działania Windows Genuine Advantage, nadużywania praktyk monopolistycznych oraz instalowania niechcianych aktualizacji. Kolejne dwa zarzuty odnoszą się do hamowania rozwoju otwartych standardów i umieszczanie w swoich systemach mechanizmów i aplikacji wykorzystujących techniki Digital Restrictions Management (DRM). Ostatni, siódmy zarzut, tyczy się narażania bezpieczeństwa użytkowników ze względu na zamknięty kod Windows.

Kampania w Internecie przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu to nie wszystko. Dzisiaj o godzinie 12 w zabytkowym Boston Common odbędzie się wiec wolności, który ma za zadanie uświadomić przechodniom problematykę własnościowego oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)