Metro 2033 - do pobrania za darmo i legalnie

I nie o grę chodzi, lecz o... książkę. Może i sam news ma niewiele wspólnego z samymi programami i "komputerami" jako takimi, jednak warto tutaj wspomnieć o tym, że książka Dmitrija Glukhovsky'ego, która zrobiła zawrotną karierę w Polsce (i nie tylko), jest w tej chwili do pobrania kompletnie za darmo i w 100% legalnie. Możemy pobrać ją stąd .


Książka opowiada o ludziach, którzy przeżyli wojnę atomową. Niemal cała akcja rozgrywa się w moskiewskim metrze (największym na świecie schronie przeciwatomowym, mogącym pełnić funkcję podziemnego miasta), na którego stacjach i w przejściach mieszkają ludzie. Dzięki sprawnym działaniom obrony cywilnej sieć metra udało się uchronić przed skażeniem promieniotwórczym – niemal na wszystkich stacjach zamknięto hermetyczne wrota, aktywowano filtry przeciwradiacyjne i oczyszczające wodę. Wszystko wskazuje na to, że w chwili zagłady Moskwy w metrze mogło się schronić około 70 000 osób. Po 20 latach od czasu wojny atomowej, metro zamieszkiwane jest przez 50 000 ludzi. Jedynie połowa stacji jest zaludniona – niektóre zostały porzucone, wiele zostało strawionych przez pożary, bądź odciętych w wyniku zawalenia się tuneli. Są też stacje zdobyte przez istoty zamieszkujące powierzchnię. W opowiadaniu Do i po z 2008 roku Głuchowski pokrótce opisał, jak doszło do wybuchu wojny. Chiny dokonały ataku rakietowego na Tajwan. Stany Zjednoczone opowiedziały się po stronie Tajwanu i napadły na Chiny. W końcu Rosja zaatakowała USA. Na skutek globalnego konfliktu nuklearnego wszystkie duże miasta zostały starte z powierzchni ziemi, a planeta skażona radioaktywnie.
Mieszkańcy metra żywią się tym, co zdołają wyhodować w tunelach – przede wszystkim grzybami nie potrzebującymi do rozwoju światła słonecznego. Pod ziemią hodowane są też świnie i inne zwierzęta. Wiele stacji jest zaopatrywanych w elektryczność poprzez różnego typu generatory, jednak w związku z ich niską mocą, często działa jedynie słabe, awaryjne oświetlenie. Większość przedmiotów codziennego użytku (z wyjątkiem tych, które od początku znajdowały się w metrze), a także broń, lekarstwa, paliwo itp. jest dostarczana przez licznych stalkerów, którzy udają się na powierzchnię, by przeszukiwać zrujnowane miasto. W podziemnym świecie funkcjonuje handel – uniwersalną walutą są naboje.
Książka zawiera przemyślenia natury filozoficznej, psychologicznej, socjologicznej (krytyka społecznych relacji), ma cechy satyry politycznej, antyutopii. Jest to wielowarstwowa opowieść o dorastaniu człowieka, szukaniu swojego miejsca w życiu, przeznaczenia.

Żródło: Wikipedia

Książka zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Prawa do tłumaczenia zostały sprzedane do ponad 20 krajów, w tym Polski. W roku 2009 została wydana kontynuacja - Metro 2034 (w Polsce 2010r.)

Warto też wspomnieć o wydaniu gry Metro 2033, który została ciepło przejęta zarówno przez graczy, jak i fanów dzieła Glukhovsky'ego. W chwili obecnej w produkcji znajduje się część kolejna gry Metro: Last Light.

Jeśli ktoś do tej pory nie miał okazji, czasu lub pieniędzy na kupno i przeczytanie książki, teraz może to zrobić i to całkowicie za darmo. Dokument do pobrania w formie pdf.

Więcej na www.metro2033.pl

Wpis ma wymiar czysto informacyjny :)


 

Komentarze