Fundacja Apache zgodziła się przyjąć OpenOffice.org

15.06.2011 14:04

Członkowie Apache Software Foundation głosowali za przyjęciem projektu OpenOffice.org do swojego inkubatora. Wynik głosowania łatwo było przewidzieć, choć decyzja nie zapadła jednogłośnie.

Firma Oracle zrezygnowała z rozwijania komercyjnego pakietu biurowego na bazie OpenOffice.org i zaproponowała fundacji Apache przejęcie zarządzania kodem pakietu. OpenOffice.org będzie teraz rozwijany pod bardzo otwartą licencją Apache 2.0. Pakiet trafił w ręce firmy Oracle wraz z kupionym dwa lata temu Sun Microsystems.

Jednak decyzja o przyjęciu OpenOffice.org nie zapadła jednogłośnie, o czym można przeczytać na blogu Roba Weira — pracownika IBM i jednego z twórców formatu OpenDocument (ODF). Weir obawia się, że otwartoźródłowe programy, jak LibreOffice, ucierpią na przejęciu OpenOffice.org przez Apache. Jednak The Document Foundation, która rozwija LibreOffice, nie podziela obaw Weira. Pojawiły się nawet głosy o ponownym połączeniu sił deweloperów OpenOffice.org i LibreOffice. Wiadomo już, że Apache Software Foundation zamierza nawiązać bliską współpracę z The Document Foundation.

Wkład w rozwój OpenOffice.org chce mieć również firma IBM, która zamierza wspomóc fundację Apache zasobami ludzkimi. Pracownicy firmy będą zajmować się rozwojem formatu ODF i rozwojem pakietu w okresie „inkubacji”.

Zejście firmy Oracle ze sceny może mieć dobry wpływ zarówno na OpenOffice.org, jak i LibreOffice. Przed deweloperami ponownie otworzyła się droga do połączenia projektów, a co za tym idzie, stworzenia silnego zespołu rozwijającego pakiet. Jeśli to nastąpi, być może szybciej doczekamy się bardzo dopracowanej, darmowej alternatywy dla komercyjnych pakietów biurowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)