Funkcje w smartwatchu mogą uratować życie. Sprawdź, jak je wykorzystać

Apple Watch SOS
Apple Watch SOS
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Kowasz

29.08.2021 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz częściej słychać doniesienia o gadżetach, które pomogły uratować ludzkie życie. W niektórych przypadkach nawet częściej niż raz, jeżeli spojrzeć na przykład Dana Pfau z Bostonu.

Jeszcze w 2018 roku media donosiły, że mężczyzna został uratowany z wypadku rowerowego dzięki swojemu smartwatchowi. Urządzenie, wykrywając groźną sytuację, samodzielnie zadzwoniło na numer alarmowy, dzięki czemu ratownicy mogli mu szybko pomóc.

Niebezpieczne wypadki

Zgodnie z doniesieniami 9to5Mac, mężczyzna ponownie zmierzył się z niebezpieczną dla życia sytuacją. Od pewnego czasu Pfau zaczął mieć problemy z nagłymi omdleniami, zaś jedno z nich skończyło się bardzo groźnym upadkiem, w trakcie którego doznał urazu głowy.

Jak sam opowiedział, nie był w stanie się podnieść, ale za pomocą swojego smartzegarka był w stanie zadzwonić do swojej żony, która była w innym miejscu domu. Ta zaś szybko wezwała pomoc, przez to Pfau przeżył i uniknął poważniejszych problemów.

Opcja wzywania pomocy na Androidzie
Opcja wzywania pomocy na Androidzie

Zalety nowych technologii

Biorąc pod uwagę ten przykład oraz wiele innych podobnych doniesień ze świata, wyraźnie widać, że gadżety jak smartzegarki przestały być tylko zabawkami dla fanów technologii. Wiele z nich, jak Apple Watch, jest w stanie samodzielnie wykryć groźne sytuacje w jakich znaleźli się ich użytkownicy i zaproponować ich pomoc.

Jako przykład wystarczy podać funkcję wykrywania problemów z sercem przez aplikacje EKG, które obecnie ma większość smartzegarków. Dzięki niej użytkownik zostaje powiadomiony o wszelkich anomaliach, takich jak migotanie przedsionków i jest możliwe szybkie podjęcie reakcji, czy to przez użytkownika czy sprzęt w sytuacji, gdy ten nie jest w stanie potwierdzić, że jego stan jest prawidłowy.

Inną opcją smartzegarków ratującą życie może być funkcja asystenta głosowego. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie sięgnąć po smartfon, to szansa na przedyktowanie wiadomości czy zadzwonienie na numer alarmowy dzięki asystentowi może być ogromną szansą w przypadku niebezpiecznej sytuacji.

Guzik SOS

Nie wszyscy użytkownicy mają skonfigurowany guzik SOS. Funkcję tę można ustawić zarówno w swoim smartfonie bądź smartzegarku. Dzięki niej użytkownik może wcisnąć pięć razy jeden guzik, a urządzenie dostaje wtedy informację o sytuacji zagrożenia życia. Smartfon samodzielnie wyśle wiadomość bądź zadzwoni do naszych kontaktów alarmowych oraz od razu zadzwoni na pogotowie ratunkowe. Jeżeli nie wiecie, jak ustawić taką opcję, to polecamy nasz poradnik:

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także