Game On 2010, czyli konkurs na grę w przeglądarce

Game On 2010, czyli konkurs na grę w przeglądarce

Dominik Dałek
01.10.2010 15:22

Przed miesiącem informowaliśmy o projekcie Mozilla Labs, który ma tchnąć nowe życie w gry dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. W ramach projektu Open Web Games, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wystartował dziś konkurs Game On 2010.

Game On 2010 to pierwszy organizowany przez Mozilla Labs konkurs na grę z wykorzystaniem technologii wspieranych przez nowoczesne przeglądarki. Pierwsza edycja konkursu potrwa do 11. stycznia przyszłego roku. W międzyczasie Mozilla Labs zapowiada szereg mniejszych konkurencji oraz związanych z Open Web Games niespodzianek. W konkursie oceniane będzie najlepsze wykorzystanie promowanych technologii (WebGL, tagi video i audio oraz szybki JavaScript), estetykę, oryginalność, dopracowanie i miodność gry oraz stopień w jakim praca może stanowić wizytówkę otwartych rozwiązań.

Start Games On ma miejsce raptem trzy dni po rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń do trzynastego Independent Games Festival. W ubiegłych latach pojawiały się w ramach IGF gry wykorzystujące technologie webowe (w zeszły roku m.in. Rocketbirds : Revolution! oraz Today I Die), naczelną wykorzystywaną w takich wypadkach technologią pozostawał jednakże Adobe Flash.

Wyraźnie celem Mozilla Labs jest uwolnienie sieci od rozwiązań komercyjnych (Flash, Java, Silverlight) i wypromowanie otwartych rozwiązań w ich miejsce. Wraz ze wsparciem WebGL możliwe stało się uzyskanie akcelerowanej grafiki 3D bezpośrednio w oknie przeglądarki bez zastosowania zewnętrznych rozszerzeń, co może zwiększyć atrakcyjność dynamicznych treści osadzonych bezpośrednio na stronie. Podobną próbę uniezależnienia się podejmuje od dłuższego czasu Google. Pozostaje zatem poczekać na zdecydowaną reakcję na zaistniała sytuację ze strony Adobe, które wciąż jeszcze pozostaje niedoścignionym liderem z przejętą wraz z Macromedią technologią Flash.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)