Ghostery Privacy Browser – nie daj się śledzić na Androidzie

Ghostery Privacy Browser – nie daj się śledzić na Androidzie
Redakcja

20.07.2015 12:41, aktual.: 20.07.2015 18:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ochrona prywatności na urządzeniach mobilnych nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej że firmy utrzymujące swoje sklepy (jak choćby Google) patrzą nieprzychylnym okiem na aplikacje chroniące użytkowników przed śledzeniem. Od ponad pół roku użytkownicy Androida mogą jednak korzystać z przeglądarki Ghostery Privacy Browser, która chroni przed elementami, jakie mają nas identyfikować.

Program zadebiutował w Google Play na początku grudniu ubiegłego roku i jak do tej pory udało mu się w nim przetrwać: korporacja nie zdecydowała się na jego usunięcie lub jak na razie nie znalazła na to odpowiedniego paragrafu w swoich regulaminach. Przypomnijmy, że w przeszłości wielokrotnie dochodziło do wyrzucania ze sklepu Play programów mających dbać o prywatność użytkowników, czego świetnym przykładem jest Disconnect Mobile. Nie ma w tym nic dziwnego – Google chce śledzić użytkowników, a dzięki temu jak najlepiej dopasowywać do nich reklamy, na których opiera swoją potęgę.

Obraz

Ghostery może być niektórym czytelnikom znane z dodatku dla wielu przeglądarek. W przypadku Androida możemy z takiego rozszerzenia korzystać w mobilnym Firefoksie, ale to rozwiązanie nie będzie dla każdego najlepsze. Producent postanowił więc stworzyć własną, osobną przeglądarkę z wbudowanymi odpowiednimi opcjami chroniącymi nasza prywatność. Całość bazuje na projekcie Chromium (ale nie posiada żadnych elementów śledzących), w efekcie świetnie radzi sobie z nowoczesnymi technologiami webowymi. Głównym atutem jest jednak obecność filtra, jaki skanuje ruch sieciowy i w razie potrzeby blokuje elementy śledzące. Skutkiem ubocznym jest także usuniecie niektórych reklam, bo i one mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika i budowania bazy informacji na jego temat.

Aplikacja posiada wszystkie funkcje, jakimi powinna cechować się nowoczesna przeglądarka internetowa: pozwala na przeglądanie stron w kartach, pobieranie plików, dodawanie witryn do listy ulubionych, a także przeglądanie historii wcześniej odwiedzonych stron. Możliwe jest ponadto wymuszanie trybu desktopowego, gdyby wersja mobilna danej witryny nie była dla nas wystarczająca. Podczas działania Ghostery informuje nas o ilości zablokowanych elementów śledzących na stronie. Kliknięcie ikony na pasku narzędzi pozwala na odblokowanie wybranych z nich, a także dodanie strony do tzw. białej listy – w takim przypadku podczas jej przeglądania elementy śledzące użytkownika nie będą w ogóle blokowane.

Obraz

Ustawienia przeglądarki dotyczą w głównej mierze modułu dbającego o prywatność użytkowników: może on aktualizować swoją wewnętrzną bazę blokowanych elementów automatycznie, a także domyślnie blokować wszystkie nowości, jakie się na niej znajdą, dzięki czemu użytkownik nie musi zawracać sobie tym głowy. Obecnie Ghostery blokuje ponad 2000 różnych tropicieli. Za pomocą ustawień użytkownik może także wyczyścić historię, zablokować używanie ciasteczek, jak również wybrać domyślną wyszukiwarkę (po instalacji jest to ceniąca prywatność Duck Duck Go).

Program od jakiegoś czasu jest dostępny w polskiej wersji językowej. Nie wymaga żadnych opłat, jest udostępniana za darmo. Do działania wymaga Androida 4.0.3 lub nowszej jego wersji, więc z Ghostery Privacy Browser może skorzystać większość użytkowników. Aplikację znajdziecie w bazie naszego serwisu. Zachęcamy do jej wypróbowania i obiecujemy, że niebawem przedstawimy w ramach tego cyklu kolejne programy, dzięki którym możemy lepiej zadać o swoją prywatność. To wcale nie musi oznaczać ogromnej liczby wyrzeczeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)