GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF

GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF

GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF
21.05.2018 12:17, aktualizacja: 21.05.2018 12:36

Darmowy i otwarty program graficzny GIMP, wydany miesiąc temu w wersji 2.10, doczekał się pierwszej paczki poprawek do tego wydania.

Wersja 2.10.2 programu to nie tylko poprawki 44 znalezionych błędów. W najnowszym wydaniu znajdziemy też kilka nowości. Twórcy GIMP-a poinformowali, że „poluzowane” zostały zasady wprowadzania nowych funkcji do stabilnych „mikrowydań” programu, więc jego rozwój będzie dynamiczniejszy.

Na liście nowości w „małym” wydaniu GIMP-a znalazła się obsługa formatu graficznego HEIF (High Efficiency Image Format), zdolnego pomieścić pojedyncze obrazy lub serie tworzące animacje. O formacie tym zrobiło się głośno po premierze systemu iOS 11 i od tego czasu trafił do kilku programów graficznych oraz Windowsa 10. Pliki z rozszerzeniem HEIC otworzymy dzięki wtyczce do GIMP-a.

System przetwarzania grafiki GEGL, który jest podstawą GIMP-a, dostał dwie nowe operacje. Spherize (w polskiej wersji „Utwórz kulę”) pozwala nałożyć projekcję obrazu na sferę z możliwością ustawienia kąta patrzenia, zakrzywienia i próbkowania obrazu. Korzystając z trybu promieniowego uzyskamy efekt kuli na środku obrazu, ale mamy też do dyspozycji tryb pionowy i poziomy, dodające ciekawe zniekształcenia, przypominające te z obiektywów szerokokątnych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Recursive Transform (w polskiej wersji „Przekształcenie rekurencyjne”), jak wskazuje nazwa, pozwala skorzystać z transformacji kilka razy w pętli. Można tu wybrać liczbę iteracji oraz ustawić zmianę przezroczystości lub kolor „zanikania” kolejnych iteracji przetworzonego obiektu.

Obraz

Ponadto nowy GIMP wprowadza poprawki w robieniu zrzutów pojedynczego okna, dzięki czemu nie powinno już być problemów z rejestrowaniem okien ukrytych za innymi oknami. Obliczanie histogramu zostało przeniesione do osobnego wątku, co pozwala uniknąć opóźnień w działaniu interfejsu programu. Wciąż trwają prace nad GIMP-em 3.0, który wprowadzi interfejs GTK+ 3.

GIMP 2.10.2 jest dostępny dla Windowsa i Linuksa, dla macOS-a wciąż dostępna jest starsza wersja 2.8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (132)