GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF

GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF
21.05.2018 12:17
GIMP będzie częściej dostawał nowości, na początek format graficzny HEIF

Darmowy i otwarty program graficzny GIMP, wydany miesiąc temu w wersji 2.10, doczekał się pierwszej paczki poprawek do tego wydania.

Wersja 2.10.2 programu to nie tylko poprawki 44 znalezionych błędów. W najnowszym wydaniu znajdziemy też kilka nowości. Twórcy GIMP-a poinformowali, że „poluzowane” zostały zasady wprowadzania nowych funkcji do stabilnych „mikrowydań” programu, więc jego rozwój będzie dynamiczniejszy.

Na liście nowości w „małym” wydaniu GIMP-a znalazła się obsługa formatu graficznego HEIF (High Efficiency Image Format), zdolnego pomieścić pojedyncze obrazy lub serie tworzące animacje. O formacie tym zrobiło się głośno po premierze systemu iOS 11 i od tego czasu trafił do kilku programów graficznych oraz Windowsa 10. Pliki z rozszerzeniem HEIC otworzymy dzięki wtyczce do GIMP-a.

System przetwarzania grafiki GEGL, który jest podstawą GIMP-a, dostał dwie nowe operacje. Spherize (w polskiej wersji „Utwórz kulę”) pozwala nałożyć projekcję obrazu na sferę z możliwością ustawienia kąta patrzenia, zakrzywienia i próbkowania obrazu. Korzystając z trybu promieniowego uzyskamy efekt kuli na środku obrazu, ale mamy też do dyspozycji tryb pionowy i poziomy, dodające ciekawe zniekształcenia, przypominające te z obiektywów szerokokątnych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Recursive Transform (w polskiej wersji „Przekształcenie rekurencyjne”), jak wskazuje nazwa, pozwala skorzystać z transformacji kilka razy w pętli. Można tu wybrać liczbę iteracji oraz ustawić zmianę przezroczystości lub kolor „zanikania” kolejnych iteracji przetworzonego obiektu.

350246756820740033

Ponadto nowy GIMP wprowadza poprawki w robieniu zrzutów pojedynczego okna, dzięki czemu nie powinno już być problemów z rejestrowaniem okien ukrytych za innymi oknami. Obliczanie histogramu zostało przeniesione do osobnego wątku, co pozwala uniknąć opóźnień w działaniu interfejsu programu. Wciąż trwają prace nad GIMP-em 3.0, który wprowadzi interfejs GTK+ 3.

GIMP 2.10.2 jest dostępny dla Windowsa i Linuksa, dla macOS-a wciąż dostępna jest starsza wersja 2.8.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (132)