GNOME 2.28

GNOME 2.28

Adam Wróblewski
24.09.2009 13:03, aktualizacja: 24.09.2009 13:55

Dzisiaj ukazała się oficjalna stabilna wersja środowiska graficznego GNOME 2.28.

Nowa wersja tradycyjnie wnosi sporo nowych funkcji, drobnych udogodnień i łatek na błędy znalezione w poprzednim wydaniu. Nowe GNOME to między innymi nowe narzędzie do obsługi Bluetooth. Pozwala ono na zarządzania urządzaniami Bluetooth, takimi jak klawiatury, myszki i słuchawki. Integruje się z serwerem dźwięku Pulse Audio oraz oferuje wsparcie dla łączenia się z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aplet zarządzania czasem zawiera odświeżony ekran przeglądu. Posiada także wsparcie dla autouzupełniania, dodawania zadań, które wcześniej zostały ukończone. Sporych usprawnień doczekała się również funkcja eksportu umożliwiająca teraz eksport do plików iCal, XML i TSV (Tab-Separated Values).

Zintegrowany odtwarzacz DVD zyskał możliwość poruszania się po menu DVD. Aplikacja do obsługi kamery Cheese oferuje funkcje wykonywania wielu zdjęć jednocześnie z możliwością określenia liczby i szybkości wykonywania zdjęć. Program posiada także wsparcie dla ręcznego wykonywania fotografii za pomocą przycisku "Capture" umieszczonym na kamerze. Odświeżono także interfejs użytkownika tak, aby użytkownicy korzystający z niższych rozdzielczości nie mieli problemów z obsługą aplikacji. Komunikator Telepathy posiada możliwość zdefiniowania statusu bezpośrednio poprzez wpisanie tekstu lub wybranie z listy wcześniej zdefiniowanych statusów. Usprawniono zarządzanie kontaktami, ich sortowanie, pracę w trybie offline i zmiany preferencji wielkości listy kontaktów. Dodano wsparcie dla geolokalizacji użytkowników, podglądu pulpitu innych użytkowników za pośrednictwem GNOME Remote Desktop Viewer, a także wideokonferencji.

Aplet do zarządzania energią oferuje wsparcie dla notebooków wyposażonych w wiele baterii, z kolei aplet do sterowania dźwiękiem umożliwia rozbudowane możliwości kontroli pracy subwoofera. Brasero obsługuje możliwość nagrywania danych na wielu dyskach. Informuje też o wykorzystanym miejscu na dyskach przed wypaleniem płyty. Orca, aplikacja umożliwiająca korzystanie z komputera dla osób niepełnosprawnych, oferuje od teraz możliwość poruszania myszką bez klikania oraz całkowicie nowym generatorem Braille'a z możliwością odtwarzania dźwięków w syntezatorach mowy. Od teraz Evince dostępny jest dla Windows, natomiast Gedit - dla Mac OS X.

Pełna lista zmian wzbogacona o zrzuty ekranu nowych funkcji dostępna jest na stronie twórców. Pierwszymi dystrybucjami, które będą zawierać nowe GNOME będą prawdopodobnie openSUSE 11.2, Ubuntu 9.10 i Mandriva 2010, których premiera planowana jest jeszcze w tym roku

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)