GNOME 3.12 z wsparciem dla HiDPI, licznymi poprawkami i nowymi aplikacjami

GNOME 3.12 z wsparciem dla HiDPI, licznymi poprawkami i nowymi aplikacjami
Redakcja

27.03.2014 00:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ulega wątpliwości, że zaraz po premierze trzeciej odsłony środowiska GNOME, wielu użytkowników było zupełnie zdezorientowanych oraz… pełnych złości za zmiany, jakie z nim zaszły. Mniejsze możliwości personalizacji, większe wymagania, zdanie na wizję autorów. To nie każdemu przypadło do gustu, lecz wcale nie zatrzymało rozwoju projektu, który ewoluuje i idzie do przodu z każdą kolejną wersją. Udowadnia to także najnowsze wydanie 3.12, które właśnie zadebiutowało. Zmiany jakie znalazły się w tej wersji nie są przełomowe, niemniej wielu użytkowników mogą naprawdę spodobać się efekt prac ostatnich sześciu miesięcy.

Obraz

Najważniejszymi z nich jest bez wątpienia wsparcie dla wyświetlaczy o dużych rozdzielczościach (HiDPI), a także znaczne poprawki w aplikacji do obsługi filmów i edytorze gEdit. Pierwsza z nich dorobiła się nowego układu pełnoekranowego, a także odtwarzania filmów z zewnętrznych serwisów takich jak Blip.tv czy Rai.tv, oraz integracji z usługą Pocket do zapisywania ciekawych filmów do obejrzenia w innym czasie. Zmiany w popularnym gEdit to również przede wszystkim nowy, odświeżony wygląd. Zmianie uległo centrum oprogramowania, które wyświetla teraz zrzuty z aplikacji, automatycznie określa ocenę, a także pozwala na usuwanie repozytoriów trzecich. Pojawiły się także nowe aplikacje: klient IRC Polari, rejestrator dźwięków, a także przeglądarka Web (Epiphany) ze zmienionym paskiem adresu zintegrowanym z belką tytułową, obsługą przeglądania w trybie prywatnym, a także oddzielnymi procesami per karta jak ma to miejsce w Chrome.

Zmiany w Gnome Shell to implementacja jumplist, poprawione menu zarządzania sieciami, możliwość tworzenia własnych folderów aplikacji, a także wyświetlanie w głównym menu nie tylko aplikacji już zainstalowanych, ale także tych dostępnych do zainstalowania. Nowa wersja to również lepsza obsługa Waylanda, nowe ustawienia Bluetooth, a także lepsze wsparcie dla kont Facebook i Google w zarządzaniu kontami. Część zmian dotyczy GTK i wyglądu samych aplikacji poprzez ulepszenie dekoracji, a także zaktualizowany motyw Adwaita. Pomniejsze zmiany dotknęły także inne aplikacje jakie znajdziemy w tym środowisku: zdjęcia pozwalają na integrację z kontem na Facebooku, terminal może automatycznie zawijać linie, notatki tworzone w nowym oknie, czy też tworzenie playlisty w aplikacji do obsługi muzyki. Jak widać, nie są to zmiany rewolucyjne, niemniej nie są też małe. Z nowym GNOME zapoznać możecie się poprzez wydanie Live przygotowane przez zespół. Do konkretnych dystrybucji trafi on w najbliższym czasie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)