GNOME odłączy się od GNU?

Grzegorz Niemirowski

14.12.2009 19:53, aktual.: 14.12.2009 20:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiła się propozycja odłączenia środowiska graficznego GNOME od projektu GNU.

Wszystko zaczęło się gdy na liście mailingowej GNOME Foundation Lucas Rocha poinformował o skargach, jakie Fundacja otrzymuje w sprawie zawartości Planet GNOME, witryny agregującej blogi osób związanych z GNOME. Kontrowersje wzbudziły treści związane z oprogramowaniem, które nie jest określane jako wolne. Atmosfera stała się gorętsza gdy Richard Stallman, twórca GNU i propagator wolnego oprogramowania stwierdził, że PGO nie może być miejsca dla niewolnego oprogramowania. Mocno sprzeciwił się mu Philip Van Hoof. Według niego zabranianie osobom, które tworzą GNOME, pisania na tematy związane z niewolnym oprogramowaniem jest sprzeczne z celem Planet GNOME, jakim jest byciem oknem na świat i życie osób pracujących nad GNOME. Jako przykład podał pracowników VmWare i Nokii.

Stallman odpowiedział, że VmWare nie powinno mieć możliwości pisania na PGO dopóki nie stanie się ono wolnym oprogramowaniem. Według niego nikt nie powininen mieć prawa do wypowiadania się na Planet GNOME tylko dlatego, że współpracuje nad środowiskiem GNOME. Stormy Peters, dyrektor wykonawczy GNOME Foundation, uznał takie stanowisko za śmieszne. Stwierdził, że w PGO chodzi o ludzi i dlatego publikowane są pełne feedy z ich blogów. Według niego nie można odrzucać ludzi tylko dlatego, że zgadzają się w 100% z ideą wolnego oprogramowania. Richard Stallman odpowiedział wtedy, że GNOME jest częścią GNU i musi wspierać ruch wolnego oprogramowania. Prezentowanie niewolnego oprogramowania jako odpowiedniego jest według niego działaniem dokładnie przeciwko wolnemu oprogramowaniu.

Po tych słowach pojawiła się radykalna propozycja: odłączenie się GNOME od projektu GNU. Mimo obaw niektórych osób o ewentualne konsekwencje, utworzono ankietę dotyczącą Planet GNOME oraz GNOME. Można na bieżąco śledzić jej rezultaty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)