Google Adiantum: algorytm szyfrowania dla mniej wydajnych urządzeń

Google Adiantum: algorytm szyfrowania dla mniej wydajnych urządzeń

Źródło: Materiały prasowe Google
Źródło: Materiały prasowe Google
Piotr Urbaniak
10.02.2019 07:40

Google opublikowało nowy algorytm szyfrowania. Adiantum, jak nazwano rozwiązanie, ma cechować się wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, a przez to działać sprawnie ze smartfonami klasy low-end i oprzyrządowaniem smartdomu.

Szyfrowanie stało się obecnie podstawowym ogniwem zabezpieczeń. Dotyczy to również systemu Android, gdzie począwszy od wydania Marshmallow – Android 6.0, Google zobowiązało producentów do włączenia szyfrowania na większości urządzeń. W tym celu robocik ma zaimplementowane dwa algorytmy, AES-128-CBC-ESSIV oraz AES-256-XTS. Pierwszy służy do szyfrowania całego nośnika, drugi zaś – pojedynczych plików. Niestety czasem bywa to kulą u nogi.

Urządzenia klasy niższej nie mają sprzętowej akceleracji algorytmu AES. Wydajność szyfrowania wynosi do 50 MB/s, co oczywiście przekłada się na wyraźne spowolnienie sprzętu.

Tylko powszechnie dostępne instrukcje

Firma z Mountain View twierdzi, że znalazła rozwiązanie tego problemu. Otóż zamiast AES, który jest szyfrem blokowym, czyli operującym na permutacjach (przekształceniach zbiorów), zastosowano szyfr strumieniowy ChaCha. Ten szyfruje każdy bit oddzielnie, z użyciem operacji powszechnie dostępnych w procesorach, na przykład dodawania lub funkcji XOR.

Źródło: Google Blog
Źródło: Google Blog

Według oficjalnych deklaracji, Adiantum przy czipie ARM Cortex-A7 o taktowaniu 1,9 GHz jest pięciokrotnie szybsze od AES-256-XTS, zapewniając zarazem porównywalny poziom bezpieczeństwa.

Dla dociekliwych – warto zapoznać się z blogiem Google w tej sprawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)