Google aktualizuje Drive, wyszukiwarkę i usługi Play dla Androida

Google aktualizuje Drive, wyszukiwarkę i usługi Play dla Androida

Google aktualizuje Drive, wyszukiwarkę i usługi Play dla Androida
Redakcja
26.06.2014 09:11

Trwająca konferencja Google I/O to okazja nie tylko do zaprezentowania zmian w nowym Androidzie i sprzętu opracowywanego przez Google od dłuższego czasu, ale również aktualizacja aplikacji dostępnych do tej pory. Firma zaprezentowała nowe wersje wyszukiwarki, klienta dysku mobilnego Google Drive, oraz całego pakietu usług Play dla Androida. Zmiany w niektórych przypadkach są większe, w innych mniejsze, zbierając jednak to wszystko w całość widzimy, że gigant nie próżnuje.

Obraz

Pierwsza ze zmian dotyczy wyszukiwarki Google, wydawać by się mogło aplikacji bardzo niewielkiej i prostej. Pamiętajmy jednak, że to właśnie dzięki niej możliwe jest korzystanie z osobistego asystenta Google Now. To również wyszukiwarka odpowiada za funkcję głosowej obsługi przy pomocy polecenia „Ok Google”. Funkcja ta może być obecnie uruchamiana z dowolnego ekranu, a nie jak do tej pory, tylko z głównego pulpitu Google. Odpowiadają za to jej nowe ustawienia, jakie znaleźć można w opcjach głosowych. Co więcej, aplikacja może nasłuchiwać także na ekranie blokady. To wymaga zapisania wzorca głosu, po wybraniu odpowiedniej opcji użytkownik musi trzykrotnie wypowiedzieć polecenie „Ok Google”.

Kolejna aktualizacja została przeznaczona dla klienta dysku internetowego Google Drive. Choć zmiana w numeracji jest duża, aplikacja nie wprowadza znaczących zmian… przynajmniej na pierwszy rzut okiem. Zmiany widać gdy przejdziemy do widoku informacji o pliku. Menu te zostało kompletnie przebudowane. Google pogrupowało wszystkie dostępne opcje, najpierw prezentując przyciski do akcji związanych z plikami (udostępnianie, wysyłanie, pobieranie, znakowanie gwiazdką, przenoszenie czy zmiana nazwy), następnie umieszczając sekcję pozwalającą zapisać plik na urządzeniu, a dopiero niżej wyświetlając dokładne informacje. Jeszcze niżej znalazło się miejsce na informacje o osobach, które posiadają dostęp do danego pliku, oraz aktualną aktywność z nim związaną (np. trwającą edycję). Nie możemy ukrywać, że nowy widok jest znacznie bardziej czytelny niż opcja dostępna do tej pory.

Ostatnia ze zmian dotyczy usług Google Play. Na co dzień użytkownik w ogóle nie widzi ich działalności i obecności, są one jednak potrzebne do prawidłowego działania nie tylko sklepu, ale i samego systemu. Nowa wersja wprowadza lepsze wsparcie dla urządzeń z Androidem takich jak zegarki, dużym zmianom uległy także ustawienia dotyczące gier: API pozwala na integrację zapisanych stanów gry, profile gier, oraz tworzenie rozbudowanych zadań z nagrodami. Nowe usługi wprowadzają również indeksowanie aplikacji, które ma posłużyć do wyświetlania informacji o nich obok wyników wyszukiwania Google. Jeżeli dana witryna posiada aplikację mobilną na Androida, korzystający z wyszukiwarki zostanie o tym poinformowany specjalną ikonką. Dodatkowe zmiany to obsługa Google Cast, lepsze wsparcie dla Drive i portfela Google Wallet, a także ulepszone reklamy. Zmiany w wypadku tej aplikacji są najbardziej interesujące dla deweloperów.

To najprawdopodobniej nie koniec aktualizowania aplikacji udostępnianych przez Google. Konferencja już pokazała, że w systemie zajdą znaczne zmiany, związane nie tylko z wyglądem. Omawiane programy znajdziecie w bazie aplikacji mobilnych naszego serwisu. Aktualizacje są wysyłane do użytkowników stopniowo, podajemy więc bezpośrednie linki do plików APK nowych wersji udostępnione przez serwis Android Police: wyszukiwarka Google, klient Google Drive, oraz usługi Google Play. Przypominamy również, że włączenie opcji „Ok Google” wymaga skorzystania z języka angielskiego w systemie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)