Google blokowany w 25 krajach - cenzura Internetu pod lupą

20.04.2010 11:07, aktual.: 20.04.2010 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google opublikował interesujące dane na temat cenzury internetowej na świecie. Wynika z nich, że największa wyszukiwarka w Sieci jest blokowana w 25 państwach ze 100, w których firma udostępnia swoje usługi.

Sposobów na kontrolę Internetu jest sporo. Całkowitą blokadę wyszukiwarki Google stosuje tylko kilka państw takich jak Chiny, Iran, Wietnam czy Korea Północna. W pozostałych dostęp do informacji jest filtrowany. Internauci nie mogą np. zakładać blogów albo oglądać wszystkich materiałów udostępnianych w serwisie YouTube. Władze niektórych państw ograniczają również dostęp do Google Docs, czyli dokumentów edytowanych online. Google nie wziął pod uwagę ograniczania dostępu do tzw. materiałów kontrowersyjnych. Chodzi tutaj m.in. o pornografię dziecięcą czy propagowanie nazizmu. Zdaniem pracowników firmy taki rodzaj cenzurowania Internetu jest zgodny z prawem, a także ogólnie pojętą moralnością.

Google nie zdecydował się na umieszczenie w Internecie nazw wszystkich państw, w których cenzurowane są ich usługi. Z pomocą przychodzi organizacja OpenNet Initiative. Zamieściła ona w Sieci mapę z zaznaczonymi krajami, w których prawdopodobnie stosuje się różne formy cenzury. W Europie ograniczenia w dostępnie do materiałów w Internecie stosuje Białoruś, jednak najprawdopodobniej nie jest ona tak restrykcyjna jak np. w Chinach. Brakuje natomiast informacji na temat Rosji - jednego z największych państw, którego obywatele korzystają z Sieci. Niestety, władze coraz częściej wprowadzają ograniczenia dla internautów. Zdaniem OpenNet Initiative jeszcze w 2002 r. Sieć cenzurowano w różnym stopniu w 4 krajach. Dzisiaj jest ich... 40.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)