Google Chrome 89 pożera mniej zasobów. Użycie RAM spadło o nawet 22 proc.

Google Chrome 89 pożera mniej zasobów. Użycie RAM spadło o nawet 22 proc.

Google Chrome przyśpiesza i wykorzystuje mniej zasobów /fot. dobreprogramy
Google Chrome przyśpiesza i wykorzystuje mniej zasobów /fot. dobreprogramy
Arkadiusz Stando
14.03.2021 19:40

Pod koniec lutego Google zapowiadał wprowadzenie mechanizmu PartitionAlloc-everywhere, która odciąży komputery z Windows 10 i smartfony z systemem Android. Wygląda na to, że nowa funkcja powinna już działać.

Największą zaletą Google Chrome jest jej szybkość. Niestety, oprócz tego, przeglądarka wygląda marnie na tle konkurencji. Ilość wykorzystywanej RAM przez Google Chrome uhonorowano już setkami memów. W ubiegłym roku ratunkiem dla fanów Chrome miało być rozwiązanie Segment Heap, udostępnione w majowym wydaniu Windowsa. Wówczas mówiono o setkach MB zaoszczędzonej pamięci.

Teraz pojawia się kolejne rozwiązanie, przygotowane przez deweloperów Chromium. W Google Chrome 89 ma zacząć działać PartitionAlloc-everywhere, czyli nowy alokator pamięci. Według testów przeprowadzonych przez twórców, rozwiązanie na Windows 10 (64 bit) pomoże oszczędzić: 22 proc. pamięci RAM8 proc. renderowania3 proc. obciążenia GPUW przypadku wersji na macOS zauważono zwiększenie wydajności energetycznej o 65 proc. Natomiast wersja przeglądarki na Androida uruchamia się o 13 proc. szybciej, oraz o 2 proc. szybciej ładuje witryny internetowe. Aktualnie deweloperzy sugerują, że PartitionAlloc-everywhere pozwoli używać 100 MB mniej na każdej z aktywnych kart w Google Chrome. To o około 20 proc. mniej. Pytanie – czy faktycznie zauważyliście różnicę?

Przeglądarkę Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Androida oraz iOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)