Google Family Link – nowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej już w Polsce

Google Family Link – nowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej już w Polsce22.05.2018 13:11
Google Family Link – nowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej już w Polsce

Kupując dla dziecka smartfon z Androidem nie trzeba już szukać aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Do Polski zawitała aplikacja Google Family Link, pozwalająca zarządzać kontami rodzinnymi i monitorować aktywność najmłodszych użytkowników.

Z pomocą aplikacji rodzice mogą założyć konta Google dla dzieci i sprawować nad nimi kontrolę, aż dzieci osiągną wiek, w którym będą mogły być odpowiedzialne za swoje działania. W Polsce granica została wyznaczona na 16 lat i w dniu 16. urodzin dziecka kontrola rodzicielska zostanie automatycznie wyłączona. Konfiguracja smartfonów rodziców i dzieci jest bardzo prosta i w zasadzie Google Family Link prowadzi nas za rękę przez cały proces.

Kontrola rodzicielska w wydaniu Google'a nie jest szczególnie inwazyjna w porównaniu z niektórymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Rodzice przede wszystkim mają możliwość blokowania instalacji nieodpowiednich dla dzieci aplikacji. Jednak jeśli już zezwolą na którąś z nich albo jest dostępna w Bibliotece rodzinnej, dzieci nie muszą prosić o zgodę na ponowną instalację lub aktualizację. Można też zezwalać na zakupy w Google Play, a obciążona zostanie karta płatnicza rodziców, dodana do konta Google, zarządzającego Grupą rodzinną. Do grupy można dodać jeszcze 4 osoby dorosłe i dowolną liczbę dzieci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto monitorować czas, jaki dzieci spędzają przy ekranie. Co tydzień i co miesiąc rodzice otrzymują raporty, mogą tez ustalać dzienne limity dla każdego z dzieci osobno i blokować urządzenia na czas snu. Google zastrzega, że w raportach może nie być informacji o działających w tle komunikatorach lub słuchaniu muzyki, gdyż nie są one ściśle monitorowane. Nie ma też mowy o sprawdzaniu położenia, historii przeglądarki albo wiadomości.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wprowadzenie Google Family Link do Unii Europejskiej jest konsekwencją wprowadzenia RODO. Dzięki temu rodzice mogą założyć konto Google dla dzieci i zachować kontrolę nad urządzeniami i aplikacjami zgodnie z nowymi wytycznymi Unii Europejskiej. System kontroli rodzicielskiej został udostępniony w 27 krajach Wspólnoty, Wielka Brytania ma go od kilku miesięcy.

Aplikacja wymaga, by na urządzeniach rodziców i dzieci zainstalowany był przynajmniej Android 7.0. W krajach, gdzie dostępny jest Google Assisatant, można też skonfigurować identyfikację głosu dzieci, by asystent odpowiadał im na odpowiednim poziomie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)