Google Family Link – nowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej już w Polsce

Google Family Link – nowe narzędzie do kontroli rodzicielskiej już w Polsce

22.05.2018 13:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupując dla dziecka smartfon z Androidem nie trzeba już szukać aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Do Polski zawitała aplikacja Google Family Link, pozwalająca zarządzać kontami rodzinnymi i monitorować aktywność najmłodszych użytkowników.

Z pomocą aplikacji rodzice mogą założyć konta Google dla dzieci i sprawować nad nimi kontrolę, aż dzieci osiągną wiek, w którym będą mogły być odpowiedzialne za swoje działania. W Polsce granica została wyznaczona na 16 lat i w dniu 16. urodzin dziecka kontrola rodzicielska zostanie automatycznie wyłączona. Konfiguracja smartfonów rodziców i dzieci jest bardzo prosta i w zasadzie Google Family Link prowadzi nas za rękę przez cały proces.

Kontrola rodzicielska w wydaniu Google'a nie jest szczególnie inwazyjna w porównaniu z niektórymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Rodzice przede wszystkim mają możliwość blokowania instalacji nieodpowiednich dla dzieci aplikacji. Jednak jeśli już zezwolą na którąś z nich albo jest dostępna w Bibliotece rodzinnej, dzieci nie muszą prosić o zgodę na ponowną instalację lub aktualizację. Można też zezwalać na zakupy w Google Play, a obciążona zostanie karta płatnicza rodziców, dodana do konta Google, zarządzającego Grupą rodzinną. Do grupy można dodać jeszcze 4 osoby dorosłe i dowolną liczbę dzieci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto monitorować czas, jaki dzieci spędzają przy ekranie. Co tydzień i co miesiąc rodzice otrzymują raporty, mogą tez ustalać dzienne limity dla każdego z dzieci osobno i blokować urządzenia na czas snu. Google zastrzega, że w raportach może nie być informacji o działających w tle komunikatorach lub słuchaniu muzyki, gdyż nie są one ściśle monitorowane. Nie ma też mowy o sprawdzaniu położenia, historii przeglądarki albo wiadomości.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wprowadzenie Google Family Link do Unii Europejskiej jest konsekwencją wprowadzenia RODO. Dzięki temu rodzice mogą założyć konto Google dla dzieci i zachować kontrolę nad urządzeniami i aplikacjami zgodnie z nowymi wytycznymi Unii Europejskiej. System kontroli rodzicielskiej został udostępniony w 27 krajach Wspólnoty, Wielka Brytania ma go od kilku miesięcy.

Aplikacja wymaga, by na urządzeniach rodziców i dzieci zainstalowany był przynajmniej Android 7.0. W krajach, gdzie dostępny jest Google Assisatant, można też skonfigurować identyfikację głosu dzieci, by asystent odpowiadał im na odpowiednim poziomie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)