Google inwestuje w płatności mobilne, przejmuje Zetawire

Google inwestuje w płatności mobilne, przejmuje Zetawire

Wojciech Cybulski
14.12.2010 08:38

Google kupił Zetawire - firmę zajmującą się mobilnymi platformami rozliczeniowymi.

Kilka dni temu informowaliśmy o debiucie Androida 2.3 - kolejnej odsłony mobilnego systemu operacyjnego Google. Jedną z ciekawszych funkcji nowego Androida jest obsługa standardu Near Field Communication (NFC) umożliwiającego przekształcenie telefonu w kartę płatniczą. Technologia ta pozwala na korzystanie z telefonu jak z karty zbliżeniowej - jej głównym przeznaczenie jest przeprowadzanie transakcji bezstykowych, dzięki którym za drobne zakupy można płacić bez potrzeby podawania numeru PIN. System NFC może być także stosowany w komunikacji miejskiej, eliminując konieczność kupowania papierowych biletów. Najwyraźniej Google ma ambicje, by zdominować młody rynek transakcji NFC. Stosowny moduł znajdziemy bowiem w pierwszym telefonie z systemem Android 2.3 - Nexus S.

Bez wątpienia ważnym krokiem ku dominacji w sektorze mobilnych płatności jest także przejęcie Zetawire - spółki zajmującej się rozwijaniem mobilnych platformach rozliczeniowych. Ta niewielka, kanadyjska firma uzyskała szereg patentów na opracowane przez siebie technologie. Zastrzeżone rozwiązania dotyczą bankowości mobilnej, reklamy, zarządzania tożsamością, kart kredytowych i procesu mobilnego przetwarzania transakcji. Google korzystając z dorobku Zetawire może dość szybko przekształci telefony z Androidem w wirtualny portfel i zaoferować swoim użytkownikom szereg usług związanych z transakcjami mobilnymi. Dla internetowego giganta jest to sytuacja o tyle komfortowa, że na rynku nie ma zbyt wielu konkurencyjnych produktów wyposażonych w układy NFC.

Układy NFC zyskają na popularności dopiero w przyszłym roku. Technologią tą będą mogły pochwalić się między innymi telefony Nokia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)