Google Maps: jak wpisać współrzędne?

Google Maps: jak wpisać współrzędne?

Google Maps: jak wpisać współrzędne?
Google Maps: jak wpisać współrzędne?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
20.07.2022 08:15, aktualizacja: 21.07.2022 10:44

Wpisywanie współrzędnych w Google Maps jest łatwe i intuicyjne. Po wprowadzeniu odpowiednich danych w oknie wyszukiwania zostaniemy przeniesieni do konkretnej lokalizacji, a nie oznaczonego miejsca na mapach.

Google Maps towarzyszy nam niemal codziennie. W Mapach wyznaczamy trasy, możemy wysłać pinezkę albo też włączymy Street View. Nie każdy jednak wie, że możemy też wyszukiwać miejsca lub przenieść się na mapie do konkretnych współrzędnych. Oto jak to zrobić.

Google Maps: jak wpisać współrzędne?

Na początek warto zaznajomić się z tym, jakimi formatami zapisu współrzędnych możemy się posłużyć, korzystając z Google Maps. Dostępne są trzy formaty zapisu współrzędnych, które Mapy Google potrafią poprawnie rozpoznać:

  • Format DNS (stopnie, minuty, sekundy) - 51°06'38.6"N 17°01'56.5"E
  • Format DD (stopnie dziesiętne) - 51.110735, 17.032366
  • Format DMM (stopnie i minuty dziesiętne) – 51 6.6433333333 17 1.9416666667

Uzbrojeni w taką wiedzę przechodzimy do strony Google Maps. W głównym oknie, po lewej stronie, tam gdzie zazwyczaj wpisujemy nazwę miejscowości lub nazwę jakiegoś szczególnego miejsca, wbijamy wybrane współrzędne.

Google Maps: współrzędne wpisujemy w oknie wyszukiwania
Google Maps: widoczne miejsce po wpisaniu współrzędnych

Po wciśnięciu klawisza Enter zostaniemy przeniesieni do lokalizacji, której współrzędne wpisaliśmy o okno wyszukiwania. Sposób ten działa też na urządzeniach mobilnych, smartfonach i tabletach.

Ta metoda wyszukiwania miejsc i lokalizacji przyda się podczas zabawy w geocaching lub gdy mamy konkretne współrzędne geograficzne ciekawego miejsca, które nie zostało jeszcze naniesione na Google Maps, a chcemy do niego wyznaczyć trasę.

Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)