Google Maps: jak wyznaczyć trasę?

Google Maps: jak wyznaczyć trasę?

Google Maps: jak wyznaczyć trasę?
Google Maps: jak wyznaczyć trasę?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
24.06.2022 08:51

Wyznaczanie trasy w Google Maps to jedna z podstawowych funkcji tego narzędzia. Świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych wycieczek, zarówno samochodowych, rowerowych, komunikacją miejską, jak również pieszych.

Google Maps (Mapy Google) to jedno z podstawowych narzędzi Google'a, które jest wykorzystywane przez miliony osób niemal codziennie. Sprawdzi się w wytyczaniu tras dojazdu do wybranego celu w nieznanej lokalizacji lub do planowania dłuższej podróży np. na rowerze czy też pieszej wycieczki. Oto jak wyznaczyć trasę w przeglądarce na komputerze i w telefonie.

Google Maps: jak wyznaczyć trasę?

Na początek, w dowolnej przeglądarce internetowej wpisujemy w polu adresu: maps.google.pl. Następnie odnajdujemy niebieski przycisk ze strzałką o nazwie Trasa i klikamy go. W oknie po lewej stronie ekranu w pierwszym polu wybieramy lokalizację początku trasy (może to być nasza aktualna lokalizacja lub dowolny punkt startowy na mapie).

Google Maps: klikamy w przycisk Trasa
Google Maps: klikamy w przycisk Trasa© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

W drugim polu do wypełnienia wpisujemy miejsce docelowe, do którego chcemy dotrzeć lub oszacować długość trasy i niezbędny czas na jej pokonanie. Po wpisaniu np. miejscowości zostanie z automatu wygenerowany ślad trasy. Teraz w zależności od wybranego środka transportu, trasa zostanie odpowiednio zmodyfikowana. Na przykład dla dla samochodu będą preferowane drogi asfaltowe i trasy szybkiego ruchu, a dla roweru będą to drogi o niskim natężeniu ruchu lub szlaki rowerowe i piesze.

Google Maps: wybieramy miejsce startu i końca trasy
Google Maps: wybieramy rodzaj transportu

Jest też opcja wyboru transportu publicznego. Otrzymamy wówczas podpowiedzi odnośnie rozkładu jazdy pociągów i autobusów, o ile takie połączenie między wybranymi miejscowościami istnieje.

W przypadku urządzeń mobilnych odnajdujemy ikonę Mapy. Na kolejnym ekranie klikamy w przycisk ze strzałką. W kolejnych krokach postępujemy tak, jak wyżej opisany przykład w przeglądarce.

Google Maps: uruchamiamy Mapy
Google Maps: klikamy Trasa
Google Maps: wybieramy punkt startowy i końcowy

Wpisujemy punkt startowy, punk końcowy i określamy środek transportu, a trasa zostanie odpowiednio zmodyfikowana.

Wyznaczanie trasy w Google Maps to bardzo prosty sposób na oszacowanie długości trasy i czasu podróży w zależności od wybranego środka transportu: od samochodu, przez rower czy transport publiczny, po połączenia lotnicze! To też świetne narzędzie na wakacyjne wyprawy, które mamy zawsze pod ręką.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)