Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dol.

Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dol.
24.06.2020 10:05
Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dol.

Nie tylko Microsoft, ale też Google chce inwestować w Polsce – donosi Puls Biznesu. Na rozruch Google Cloud nad Wisłą spółka miałaby przeznaczyć nawet 2 mld dol., a start przedsięwzięcia zaplanowano już na początek 2021 r.

– Region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce – mówi dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Magdalena Dziewguć. – Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r. – zapewnia przedstawicielka.

Wartość inwestycji oficjalnie nie została podana, ale PB pisze o przedziale od 1,5 do 2 mld dol. Przypomnijmy, Microsoft mówi o 1 mld dol.

Jak wynika ze źródła, chodzi o rozbudowę infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej na terenie Europy. Od 2007 r. Google wydał na ten cel ponad 15 mld euro (ok. 66,7 mld zł), a Polska jest jednym z ośmiu beneficjentów inwestycji. W Warszawie znajduje się punkt węzłowy łączący huby Google w Tallinie oraz Frankfurcie.

Teraz firma z Mountain View pracuje nad uruchomieniem w Warszawie pełnoprawnego centrum danych, z niezależną infrastrukturą sprzętową i programową, pozwalającą prowadzić usługi chmurowe. – Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie; w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles – tłumaczy Dziewguć. – Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji – ucina jednak.

Ekonomiści spodziewają się, że inwestycja Google'a będzie mocnym impulsem dla PKB oraz rynku pracy, choć konkretnych wyliczeń jeszcze nie przedstawiono.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)