Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dol.

Google może zainwestować w Polsce nawet 2 mld dol.
Piotr Urbaniak

24.06.2020 10:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie tylko Microsoft, ale też Google chce inwestować w Polsce – donosi Puls Biznesu. Na rozruch Google Cloud nad Wisłą spółka miałaby przeznaczyć nawet 2 mld dol., a start przedsięwzięcia zaplanowano już na początek 2021 r.

– Region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce – mówi dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, Magdalena Dziewguć. – Przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r. – zapewnia przedstawicielka.

Wartość inwestycji oficjalnie nie została podana, ale PB pisze o przedziale od 1,5 do 2 mld dol. Przypomnijmy, Microsoft mówi o 1 mld dol.

Jak wynika ze źródła, chodzi o rozbudowę infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej na terenie Europy. Od 2007 r. Google wydał na ten cel ponad 15 mld euro (ok. 66,7 mld zł), a Polska jest jednym z ośmiu beneficjentów inwestycji. W Warszawie znajduje się punkt węzłowy łączący huby Google w Tallinie oraz Frankfurcie.

Teraz firma z Mountain View pracuje nad uruchomieniem w Warszawie pełnoprawnego centrum danych, z niezależną infrastrukturą sprzętową i programową, pozwalającą prowadzić usługi chmurowe. – Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie; w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles – tłumaczy Dziewguć. – Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy dokładnej lokalizacji – ucina jednak.

Ekonomiści spodziewają się, że inwestycja Google'a będzie mocnym impulsem dla PKB oraz rynku pracy, choć konkretnych wyliczeń jeszcze nie przedstawiono.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)