Google odwołał się od decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z którą powinien zapłacić ponad 4 mld euro grzywny za rzekome zmuszanie użytkowników Androida do korzystania z Chrome'a i wyszukiwarki Google. To największa tego typu kara w historii.

bEUjwzkR

Wraca temat grzywny nałożonej na Google przez Komisję Europejską, która 3 lata temu uznała, że producent zmuszał użytkowników Androida do korzystania z przeglądarki Chrome i wyszukiwarki Google, by umacniać w ten sposób swoją dominującą pozycję na rynku. Jak podają ZDNet oraz Press, właśnie rozpoczęło się 5-dniowe posiedzenie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie Google walczy o uchylenie kary.

Sprawy kar dla Google związane z monopolem mają swoje początki w 2017 roku. Pierwsza rekordowa grzywna została zasądzona w czerwcu, kiedy to na Google nałożono karę w wysokości 2,5 mld euro. Ówczesna sprawa dotyczyła nieetycznych praktyk na etapie ustalania wyników wyszukiwania w Google i manipulowania kolejnością wyświetlanych ofert.

Komisja Europejska szykuje kolejną karę dla Google. Na tapecie serwis AdSense
Komisja Europejska szykuje kolejną karę dla Google. Na tapecie serwis AdSense
bEUjwzkT

Dyskutowane dzisiaj zarzuty dotyczą sposobu konfiguracji Androida, który przez wiele lat nie dawał użytkownikom wyboru w kwestii wykorzystywanej wyszukiwarki i przeglądarki. Komisja Europejska uznała takie rozwiązanie za nadużycie i nałożyła na Google'a karę w wysokości 4,34 mld euro, co przy dzisiejszym kursie daje w przeliczeniu ponad 20 mld złotych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (38)
bEUjwzlP