Google nie chce płacić 4,34 mld euro kary. Walczy przed Trybunałem Sprawiedliwości

Aplikacje w smartfonie z Androidem
Aplikacje w smartfonie z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

28.09.2021 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google odwołał się od decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z którą powinien zapłacić ponad 4 mld euro grzywny za rzekome zmuszanie użytkowników Androida do korzystania z Chrome'a i wyszukiwarki Google. To największa tego typu kara w historii.

Wraca temat grzywny nałożonej na Google przez Komisję Europejską, która 3 lata temu uznała, że producent zmuszał użytkowników Androida do korzystania z przeglądarki Chrome i wyszukiwarki Google, by umacniać w ten sposób swoją dominującą pozycję na rynku. Jak podają ZDNet oraz Press, właśnie rozpoczęło się 5-dniowe posiedzenie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie Google walczy o uchylenie kary.

Sprawy kar dla Google związane z monopolem mają swoje początki w 2017 roku. Pierwsza rekordowa grzywna została zasądzona w czerwcu, kiedy to na Google nałożono karę w wysokości 2,5 mld euro. Ówczesna sprawa dotyczyła nieetycznych praktyk na etapie ustalania wyników wyszukiwania w Google i manipulowania kolejnością wyświetlanych ofert.

Dyskutowane dzisiaj zarzuty dotyczą sposobu konfiguracji Androida, który przez wiele lat nie dawał użytkownikom wyboru w kwestii wykorzystywanej wyszukiwarki i przeglądarki. Komisja Europejska uznała takie rozwiązanie za nadużycie i nałożyła na Google'a karę w wysokości 4,34 mld euro, co przy dzisiejszym kursie daje w przeliczeniu ponad 20 mld złotych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także