Google porzuca O3D na rzecz WebGL

Google porzuca O3D na rzecz WebGL

Wojciech Cybulski
08.05.2010 19:23, aktualizacja: 09.05.2010 15:26

Google zdecydował się na zamknięcie rozwijanego przez siebie projektu O3D i wsparcie konkurencyjnego WebGL - obie technologie umożliwiają wyświetlanie grafiki 3D w oknie przeglądarki.

W kwietniu zeszłego roku Google udostępnił deweloperom plugin z API autorskiej technologii O3D pozwalający na wyświetlanie grafiki 3D w oknie przeglądarki. Internetowy gigant miał nadzieje, że jego rozwiązanie szybko zyska na popularności i stanie się w przyszłości przyjętym standardem. Jednak w międzyczasie na scenie pojawiła się bazująca na OpenGL technologia WebGL i w dość krótkim czasie zyskała uznanie twórców przeglądarek. Kiedy WebGL stał się standardem niewspieranym jedynie przez Internet Explorera, Google zdecydował się wesprzeć ten konkurencyjny projekt. Dziś Google poinformował, że ostatecznie zaprzestaje rozwijania O3D i skupi swoje wysiłki jedynie na WebGL. Osoby zaangażowane w prace nad O3D mają uzyskać niezbędną pomoc inżynierów Google w przenoszeniu napisanych przez siebie aplikacji do WebGL - wszelkie wsparcie ma być udzielane za pośrednictwem grup dyskusyjnych.

Google ma nadzieję, że jego decyzja przyczyni się do szybszej popularyzacji WebGL, a grafika 3D w oknie przeglądarki stanie się powszechnie dostępna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)