Google przegrywa sprawę o Javę z Oraclem

Google przegrywa sprawę o Javę z Oraclem

16.09.2011 14:01, aktualizacja: 20.09.2011 13:31

Blog FOSS Patents poinformował, że zapadł werdykt sądu w trwającej ponad rok sprawie Oracle przeciwko Google.

Programiści z Mountain View przygotowali własną wirtualną maszynę o nazwie Dalvik, która korzysta z plików Javy (wtedy jeszcze) firmy Sun na potrzeby Androida. Pliki skopiowane z implementacji należącej obecnie do Oracle'a to w większości kod źródłowy interfejsów (API).

Obrona Google'a polegała na probie przekonania sądu, że pliki te znajdują się w jego implementacji Javy jedynie do testów, i że aby określić, czy zostały naruszone patenty i prawo własności intelektualnej, należy porównywać oba środowiska uruchomieniowe jako całość. Ponadto zdaniem Google'a Sun — oryginalny właściciel praw — zgodziłby się na wykorzystanie swojego kodu bez udzielania licencji. Sąd stanął jednak po stronie firmy Oracle — do testów czy nie, skopiowany kod to skopiowany kod, a porównywać należy konkretne pliki.

Werdytk brzmi: Google przegrał. Sędzia William Alsup nie uznał obrony firmy Google. Z jednym wyjątkiem, wszystkie wnioski z Mountain View zostały odrzucone. Sędzia zgodził się z prawnikami broniącymi producenta Androida tylko w przypadku jednego argumentu — nazwy plików i klas używanych w programach nie mogą podlegać prawom autorskim.

Oracle liczy na miliardowe rekompensaty i opłaty licencyjne. Google wolałby dojść do porozumienia, gdyż sporo ryzykuje. Nad Mountain View zawisło widmo wycofania urządzeń z Androidem ze sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na wniosek firmy Oracle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)