Google ujednolici wygląd aplikacji, by w przyszłości pogrzebać Androida

Google ujednolici wygląd aplikacji, by w przyszłości pogrzebać Androida

Aplikacja Google w App Store z depositphotos
Aplikacja Google w App Store z depositphotos
01.03.2018 14:04

Google wydało nowy framework, który posłuży do tworzenia aplikacji na Androida i iOS-a. Wśród założeń Fluttera stoi zapewnienie wspólnego interfejsu, a także ułatwienie wydawania programów na obie platformy. Głównym celem projektu jest jednak coś innego – ma on dostosować aplikacje do Fuchsia OS, systemu operacyjnego mającego zastąpić Androida.

Popularność na Androidzie zdobywa język Kotlin, który docelowo ma wyprzeć Javę i HTML5/JavaScript. Apple zaś chce, by deweloperzy wybierali Swifta. Do dyspozycji deweloperów jest także C# i Xamarin od Microsoftu. Dzięki temu duetowi aplikacje są automatycznie przekonwertowane na Androida i iOS-a, zyskując interfejs użytkownika charakterystyczny na danej platformy. Mamy więc deweloperów wybierających Kotlin, Swifta, lub rozwiązania jak Xamarin. Ten brak spójności postanowiło rozwiązać Google.

Introducing Flutter

Teraz Google proponuje kolejną platformę mającą ujednolicić proces tworzenia aplikacji na Androida iOS-a, obecnie w wersji testowej. Flutter nie jest czymś zupełnie nowym, składa się bowiem z wielu rozwiązań, którem mogliśmy spotkać w poprzednich projektach Google. Opiera się na obiektowym języku programowania Dart, stworzonym przez Google i udostępnionym w 2011 roku. Silnik renderujący bazuje nad Skia Graphics Library, używanym w Google Chrome do rysowania pikseli na ekranie.

Warto zwrócić uwagę, że Flutter ma być jednak przede wszystkim fundamentem pod Fuchsia OS. Od dłuższego czasu mówi się o nowym systemie operacyjnym Google, który ma skończyć z Androidem na smartfonach i tabletach, a także zastąpić Chrome OS na laptopach. Cały interfejs we Fuchsia SDK budowany jest właśnie we Flutterze w języku programowania Dart. Aplikacje stworzone z wykorzystaniem nowego framework będzie można łatwo przenieść na Fuchsia OS. W dniu oficjalnej premiery, system powinien więc dysponować sporą bazą oprogramowania. To, co teraz wydawać się może próbą ujednolicenia, w przyszłości ma jednak zapewnić oprogramowanie na Fuchsia OS, a w rezultacie umożliwić bezbolesne uśmiercenie Androida.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)